Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Święcenia kapłańskie w katedrze Św. Zofii

Święcenia kapłańskie w katedrze Św. Zofii

Atmosfera głębokiej modlitwy i skupienia towarzyszyła Mszy świętej, odprawionej w katedrze kijowsko-żytomierskiej 25 czerwca, podczas której nuncjusz apostolski abp Claudio Gugerotti wyświęcił trzech nowych kapłanów i diakona.

W Eucharystii uczestniczyli: bp senior Jan Purwiński, sekretarz Nuncjatury Apostolskiej ks. prałat Piotr Tarnawski, proboszcz katedry kijowskiej – kanclerz kurii kijowsko-żytomierskiej ks. Witalij Bezszkuryj, proboszcz katedry żytomierskiej ks. kanonik Wiktor Makowski, rektor WSD w Worzelu k. Kijowa ks. Jan Ślepowroński, rektor WSD „Redemptoris Mater” w Kijowie ks. Roman Grek, kapłani, siostry zakonne, rodziny kandydatów do kapłaństwa oraz społeczność żytomierska.

Po homilii, która wygłosił Nuncjusz, kandydaci do święceń złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa. Następnie śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń.

Święcenia kapłańskie otrzymali: ks. Wiktor z Białorusi, ks. Wojciech z Polski i ks. Jarosław z Ukrainy. Święcenia diakonatu otrzymał ks. Siergiej z parafii katedralnej w Żytomierzu.

Uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi kapłani Kościoła żytomierskiego po raz pierwszy koncelebrowali Mszę świętą. Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy wyrazili swoją wdzięczność za dar otrzymanych święceń. Szczęgólne słowa wdzięczności neoprezbiterzy skierowali pod adresem swoich Rodziców.

W imieniu wiernych Wiktoria Lakskowska-Szczur podziękowała nuncjuszowi apostolskiemu abp Claudio Gudżerotti za udzielenie sakramentu kapłaństwa w czcigodnej żytomierskiej katedrze. Pani Prezes prosiła nuncjusza o przekazanie Papieżowi Franciszkowi od żytomierskich katolików wyrazów wdzięczności i wielkiego szacunku wraz z darem modlitwy.

Na zakończenie do nuncjusza apostolskiego skierował swoje słowo wdzięczności bp senior Jan Purwiński. Podkreślił, że katedra żytomierska gości w swoich murach szóstego już nuncjusza apostolskiego na Ukrainie. Ekscelencja przedstawił w krótkim wystąpieniu historię katedry, podkreślając bohaterską postawę kapłanów w okresie prześladowań. Biskup senior życzył młodym kapłanom wytrwałości i świętości w służbie dla Ludu Bożego.

Słowo Polskie na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej, zdjęcia: zozpu.zhytomir.net, 26.06.16 r.