Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wicemarszałek Senatu RP na konferencji „Gruzja, Mołdawia, Ukraina” w Kijowie

Wicemarszałek Senatu RP na konferencji „Gruzja, Mołdawia, Ukraina” w Kijowie

Wicemarszałek Senatu Maria Koc 9 czerwca 2018 r. w Kijowie wzięła udział w międzyparlamentarnej konferencji „Gruzja, Mołdawia, Ukraina”, poświęconej wzmocnieniu międzyparlamentarnego wymiaru współpracy regionalnej i w dziedzinie bezpieczeństwa w kontekście rozwoju współpracy z Unią Europejską i NATO.

Stronę polską reprezentował również wicemarszałek Sejmu  Ryszard Terlecki. Ponadto obecni byli przewodniczący parlamentów: Gruzji – Irakli Kobakhidze, Mołdawii – Andrian Candu  oraz Ukrainy – Andrij Parubij.

Konferencja składała się z trzech paneli dyskusyjnych dotyczących strategii przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa, aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, Mołdawii i Gruzji oraz dialogu politycznego i budowania konsensusu.

W wystąpieniu na konferencji wicemarszałek Koc podkreśliła, że Polska popiera politykę „otwartych drzwi” do  UE dla Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy i dodała, że ich przyszłe członkostwo w Unii jest gwarancją stabilności na całym kontynencie. Zwróciła uwagę na znaczenie współpracy regionalnej oraz międzyparlamentarnej oraz podkreśliła w tym kontekście wagę zgromadzeń międzyparlamentarnych.

10 czerwca Maria Koc spotkała się w ambasadzie Polski z przedstawicielami polskich stowarzyszeń działających w Kijowie oraz  wzięła udział w uroczystości wręczenia przez ambasadora Jana Piekło odznaczeń „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Następnie wicemarszałek Senatu złożyła znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni  koło Kijowa, gdzie w zbiorowych mogiłach spoczywa 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 r. przez NKWD.

Słowo Polskie na podstawie informacji senat.gov.pl, 13.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code