Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Więcej wiz, dłuższe kolejki

Więcej wiz, dłuższe kolejki

Kolejki przy banku z polskim kapitałem KredoBank w Tarnopolu, gdzie ludzie próbują wnieść opłatę za wizę. Źródło: galas.te.uaW 2015 roku Polska według przedstawicieli „Europy bez granic” weszła do grupy krajów z tzw „sprzeczną praktyką wizową” z powodu wynikających trudności z dostępem wnioskodawców do centrów wizowych VFS i konsulatów RP na terenie Ukrainy.

Według Katarzyny Kulczyckiej, która reprezentowała tę organizację na konferencji prasowej w Kijowie: „Z jednej strony widzimy wielki postęp w wydaniu wielokrotnych wiz w polskich placówkach, w tym – wiz długoterminowych, na okres kilku lat. Z drugiej strony – istnieje problem ze złożeniem dokumentów w konsulatach – nie jest tak łatwo zapisać się na złożenie dokumentów, również wynikają problemy z opłatą”.

Trudności pojawiły się w wyniku nowych wymagań Polski dotyczących przyjmowania opłaty za pośrednictwem tylko dwóch banków KredoBank oraz Idea Bank.

Według danych monitoringu „Europa bez granic”, ilość wiz, wydanych przez polskie konsulaty wzrosła, lecz wzrosła także ilość narzekań na problemy ze składaniem wniosków wizowych.

Ze innej strony, przedstawicielka MSZ Ukrainy, Hanna Tyszczenko, zaznaczyła że w ubiegłym roku Polska znów zwiększyła ilość wiz wydanych wiz Ukraińcom. – Wzrost wynosi 10 proc.  zgodnie z tym, co podaje strona polska, czyli w 2015 roku za pośrednictwem polskich placówek konsularnych wydano około 925 tysięcy wiz – zaznaczyła.

Ania Szłapak, K.B., 11.03.16 r.