Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Więcej Serca” dla rodaków na wschodzie

„Więcej Serca” dla rodaków na wschodzie

Tegoroczne wakacje ukraińskiej młodzieży polskiego pochodzenia były bogate na wyjazdy do kraju przodków. Mało które województwo nie gościło Kresowiaków. Ze względu na trudną sytuację polityczną i finansową wschodniego sąsiada, lokalne samorządy w 2014 roku postarały się, by młodzi goście zapomnieli o problemach i oddali się całkowicie wypoczynkowi i poznawaniu Polski.

W taką podróż udali się także mieszkańcy Wołodarska Wołyńskiego   (d. Horoszki). Od 14 do 27 sierpnia będą oni zwiedzali najciekawsze zakątki Małopolski – Kraków, Zakopane, Limanową, Nowy Sącz i Sądecczyznę.

W jednym z pierwszych dni pobytu w Polsce 10 dzieci oraz dwóch opiekunów spotkało się w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej ze Starostą Limanowskim Janem Puchałą. Poprzedziła to wycieczka zaplanowana przez Biuro Promocji Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej, której celem było zapoznanie gości ze wschodu z tradycją, kulturą i atrakcjami turystycznymi powiatu limanowskiego. W ramach wycieczki z przewodnikiem PTTK Limanowa, kresowa młodzież zwiedzała najpiękniejsze miejsca Powiatu Limanowskiego, w tym Park Dworski Hrabiów Wodzickich znajdujący się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, który obejmuje centralne pasmo Gorców, między innymi masywy Turbacza i Gorca.

Młodzież miała okazję przejazdu kolejką linową  na górę Tobołów (994 metrów nad poziomem morza). Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego położonego także na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Obserwatorium jest własnością i placówką badawczą Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa, to najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce.

Na spotkaniu w Centrum Informacji Turystycznej starosta opowiadał o Powiecie Limanowskim oraz omówił realizację inwestycji wykonywanych zgodnie ze Strategią Powiatu Limanowskiego, szczególną uwagę na zwracając przedsięwzięcia w sektorze turystyki i pozyskiwanie środków do ich realizacji. Mają one bowiem ogromny wpływ na rozwój gospodarczy nie tylko powiatu limanowskiego ale także całego regionu. Znacząca dla jego rozwoju jest właśnie turystyka, na terenie Powiatu Limanowskiego rozbudowywana jest infrastruktura turystyczna w tym trasy narciarstwa biegowego na Mogielicy, czy centrum balneologii w Porębie Wielkiej.

Na zakończenie spotkania Starosta Limanowski wręczył młodzieży drobne upominki, wszyscy wpisali się do księgi pamiątkowej a następnie na tarasie widokowym „Buzodromu”  wykonane zostało wspólne zdjęcie. Następnie młodzież udała się na spotkanie z Władysławem Pazdanem Wójtem Gminy Limanowa.

Głównym organizatorem wyjazdu wołodarsko-wołyńskiej młodzieży do Polski była krakowska fundacja „Więcej Serca”.

Konstanty Leszek Sto. LGD, „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”, http://www.powiat.limanowa.pl

GK

 

Zdjęcia z wizyty gości z Żytomierszczyzny w Powiecie Limanowskim

{morfeo 629}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code