Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Wiatrowicz uważa, że w Kijowie ma stanąć pomnik Petlury

Wiatrowicz uważa, że w Kijowie ma stanąć pomnik Petlury

Piłsudski i Petlura na dworcu w Stanisławowie– Na Ukrainie stanowczo brakuje pomników, związanych z ukraińską rewolucją w latach 1917-21. Wszystkie dotychczasowe upamiętnienia nosiły wyłącznie propagandowy komunistyczny charakter. W procesie tzw. „dekomunizacji” pozbywamy się powoli tej totalitarnej spuścizny. W miejscu obalonych pomników mają powstać nowe upamiętnienia osób, związanych z ludźmi, którzy walczyli o niepodległość – mówił dyrektor ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci Wołodymyr Wiatrowicz podczas konferencji prasowej w Kijowie.

Według Wiatrowicza jednym z ważniejszych upamiętnień okresu walk Ukrainy o niepodległość w latach 1917-21 ma być pomnik Symona Petlury w Kijowie, który powstanie prawdopodobnie pomiędzy 2017 a 2021 rokiem.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił rok 2017 rokiem Ukraińskiej Rewolucji 1917-1921. W rozporządzeniu opublikowanym na stronie kancelarii prezydenta jest napisane, że większa wiedza społeczeństwa o wydarzeniach historycznych ma służyć obaleniu mitów, szerzonych przez rosyjskiego agresora, mitów „rosyskiego mira”, głoszących, że niby-to państwo ukraińskie stworzył Lenin, Ukraina powstała z okruchów Związku Radzieckiego, że Stalin połączył ją we współczesnych granicach.

Słowo Polskie, 23.01.16 r.