Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wiatrakowcem nad Mazurami

Wiatrakowcem nad Mazurami

W dniach 14-20 grudnia 2016 roku w Polsce odbyła się Ukraińsko-Polska Szkoła Przewodników „Zielona turystyka dla dialogu”, zorganizowana przez Młodzieżową organizację społeczną „Współczesny format” (Żytomierz, Ukraina) we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur” (Ełk, Polska) przy wsparciu Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy.

Celem projektu było wzmocnienie międzykulturowego dialogu przez zachęcanie młodzieży do wdrążenia idea i rozwoju tzw. zielonej turystyki. W praktycznej części projektu wzięło udział po 12 osób z Ukrainy i Polski.

W czasie Szkoły Przewodników uczestnicy z Ukrainy i Polski mieli możliwość dowiedzieć się o podstawach rozwoju turystyki, na przykładzie Mazur i Żytomierszczyzny. Zastanowić się nad najpoważniejszymi problemami w tej dziedzinie, porozmawiać o tendencjach rozwoju tego kierunku w obu krajach.

Przedstawiciele strony ukraińskiej podzielili się własnymi doświadczeniami organizacji i przeprowadzenia górnych i ekologicznych turystycznych wycieczek. A także uczestnicy otrzymali nawyki i umiejętności organizowania, zabezpieczenia i przeprowadzenia wycieczek po ciekawych miejscach na Ukrainie  i w Polsce.

Program Ukraińsko-polskiej Szkoły Przewodników „Zielona turystyka dla dialogu” przewidywał realizację teoretycznego i praktycznego aspektów, był bardzo intensywny i bogaty. W jego ramach zorganizowano dużo różnych spotkań, rozmów i zwiedzanie różnych miejsc.

„W czasie rozmów z kierownikiem i specjalistami oddziału promocji, sportu i kultury urzędu miasta Ełk, przedstawicielami organizacji pozarządowych, szkół, byliśmy przyjemnie zaskoczeni, że mamy tyle wspólnego dla rozwoju współpracy między Żytomierzem i miastem Ełk w dziedzinie aktywnej turystyki i sportu. Mamy nadzieję, że w następnym roku uda się nam kontynuować projekt i tym razem będziemy mieli możliwość prezentować naszym polskim partnerom turystyczne możliwości i piękność naszego kraju” – powiedziała Żanna Solowiowa, prezes zarządu Młodzieżowej Organizacji Społecznej „Współczesny format”, kierownik projektu.

Uczestnicy Ukraińsko-polskiej Szkoły Przewodników „Zielona turystyka dla dialogu” mieli możliwość odwiedzić kilka miejsc związanych z agroturystyką na Mazurach. Dzięki uprzejmości dyrektora kompleksu agroturystycznego „Pod bocianim gniazdem” w Starych Juchach Pana Andrzeja Rejrata uczestnicy z Ukrainy nawet polatali wiatrakowcem i zobaczyli piękno Mazur z lotu ptaka.

W czasie pobytu w pensjonacie „W Idalii” ukraińsko-polska delegacja zagłębiła się w przytulną i przyjemną zimową bajkę: znakomite wyposażenie pensjonatu, budynek nad jeziorem, winnice, własne sery i konfitury, smaczna kuchnia, gościnne gospodarze – to wszystko sprawiło najprzyjemniejsze wspomnienia i chęć powrotu do tego cudownego miejsca.
Uczestnicy projektu zwiedzili także jarmark świąteczny w agroturystycznym miejscu „Petraszówki”. Specjalnie dla ukraińsko-polskiej grupy zespół Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Zawady Ełckie „Mukszty” przygotowali wycieczkę i quest zimowym lasem i wsią.

Ważnym aspektem projektu była wymiana doświadczeniami, komunikacja i nawiązanie dialogu ukraińsko-polskiego. Sprzyjała temu atmosfera centrum „Dobra siła” w gminie Stare Juchy, gdzie i mieszkali uczestnicy projektu.

Po drodze do domu żytomierzanie mieli możliwość spacerowania świąteczną stolicą Polski.

Młodzieżowa organizacja społeczna „Współczesny format” składa na ręce pana Tomasza Olejniczaka, konsula Generalnego RP w Winnicy podziękowania, za pomoc w otrzymaniu wiz uczestnikom projektu.

Walentyna Jusupowa, www.sformat.org, 04.01.16 r.