Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Świadectwa ofiar sowieckiego totalitaryzmu i niemieckiego nazizmu dostępne na portalu Chronicles of Terror

Świadectwa ofiar sowieckiego totalitaryzmu i niemieckiego nazizmu dostępne na portalu Chronicles of Terror

Chronicles of Terror to pierwsza tego typu inicjatywa pozwalająca na odkrywanie online ważnych wydarzeń politycznych przez pryzmat indywidualnych ludzkich tragedii. Narzędzie ma wspomóc proces budowania międzynarodowej wrażliwości na temat polskich doświadczeń dwóch totalitaryzmów w XX w., udostępniając świadectwa ofiar dwóch totalitaryzmów okresu II wojny światowej – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.

Na portalu opublikowano blisko 1000 relacji (ponad 700 w języku angielskim) opisujących życie codzienne w okupowanej Warszawie: egzekucje uliczne, łapanki, realia w warszawskim getcie, mordy na polskiej inteligencji i rzeź Woli w 1944 r.

Wkrótce zostaną one poszerzone o relacje ofiar okupacji sowieckiej i zsyłek na Wschód w latach 1939–1941 oraz świadectwa Polaków, którzy opuścili Sowiety z Armią gen. Władysława Andersa. Zbiór świadectw poszerzany jest o prywatne zdjęcia, dokumenty, listy iwspomnienia oraz inne pamiątki. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa pozwalająca na odkrywanie online ważnych wydarzeń politycznych przez pryzmat indywidualnych ludzkich tragedii. Narzędzie wspomoże proces budowania międzynarodowej wrażliwości na temat polskich doświadczeń dwóch totalitaryzmów w XX w.

Link do portalu Chronicles of Terror: http://www.chroniclesofterror.pl/dlibra

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 22.03.17 r.