Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Weteran WP z Żytomierza wziął udział w Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość Polski w Warszawie

Weteran WP z Żytomierza wziął udział w Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość Polski w Warszawie

W dniach 31 sierpnia – 3 września w Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział weteran WP z Żytomierza pułk. Zygmunt Wengłowski (1925 r. u.). Łącznie w Zjeździe uczestniczyło około trzystu kombatantów z Polski i całego świata.

Spotkanie rozpoczęło się w sobotę, o godz. 15:00, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie odprawiono mszę świętą z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców.

Następnie uroczystość przeniosła się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się główne obchody. Pamięć o weteranach uczczono uroczystym Apelem Pamięci, który zakończył się defiladą pododdziałów reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych RP, Policję, Straż Graniczną oraz Państwową Straż Pożarną. Po zakończeniu uroczystości złożono wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przed uroczystością na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pan Zygmunt odbył krótkie spotkanie z Prezydentem Polski, Panem Andrzejem Dudą, w trakcie którego szef państwa polskiego powiedział Panu Zygmuntowi kilka słów wdzięczności i uścisnął rękę. To bardzo przyjemne, że każdy Weteran, który przybył na Światowy Zjazd, czuł się docenionym, czuł wdzięczność i wsparcie od organizatorów.

W niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. odbyła się msza święta połączona z uroczystością złożenia wieńców i wiązanek kwiatów. Kwiaty złożono także pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Uroczystości zakończył koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Podczas tych uroczystości wręczone zostały po raz pierwszy Medale Pro Bono Poloniae, przyznawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom, które „wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych”.

Pan Zygmunt Wengłowski, w czasie pobytu w Warszawie, jako prawdziwy żołnierz, nie mógł nie odwiedzić mogiły swojego najlepszego kolegi, płk Wacława Fiedorczuka, z którym łączyło go wiele wspólnych przeżyć, z którym służył w Wojsku Polskim. Chociaż od dnia śmierci kolegi minęło już prawie 40 lat, ale pamięć o nim Pan Zygmunt pielęgnuje do dnia dzisiejszego.

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Walentyna Jusupowa, 07.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code