Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Westinghouse przekaże Ukrainie technologie do budowy supernowoczesnego reaktora jądrowego

Westinghouse przekaże Ukrainie technologie do budowy supernowoczesnego reaktora jądrowego

Fot. https://ubn.news/uk/derzhavne-pidpriyemstvo-atomnoyi-galuz/

NAEK „Energoatom” wybuduje blok energetyczny nr 5 w elektrowni jądrowej w Równem. Jej oddanie do użytku jest zaplanowane na rok 2032.

Blok o mocy 1100 megawatów zostanie zbudowany według najnowszej amerykańskiej technologii Westinghouse AP1000.

W chwili obecnej zakończono już szereg prac przedprojektowych, w szczególności: analizę istniejącego i perspektywicznego wykorzystania zasobów wodnych w rejonie lokalizacji reaktora, analizę istniejącej infrastruktury elektrowni jądrowej oraz połączeń między systemowych zachodniego regionu systemu energetycznego Ukrainy, a także prace przedprojektowe nad określeniem restrykcyjnych warunków geologicznych w celu wyboru bloku energetycznego.

AP1000 to amerykański dwuobwodowy reaktor jądrowy wodno-ciśnieniowy o mocy elektrycznej 1100 megawatów, opracowany przez Westinghouse Electric.

Według stanu na koniec 2021 roku zbudowano 5 bloków energetycznych z tymi reaktorami w trzech elektrowniach jądrowych (w USA i Chinach).

Lidia Baranowska,mw, za: ukraińskie media, 23 sierpnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code