Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Węgrzy znaleźli bratanka po przeciwnej linii frontu?

Węgrzy znaleźli bratanka po przeciwnej linii frontu?

Fot. Źródło: Flickr / Kancelaria Premiera / Domena Publiczna

Premier Czech Petr Fiala odwiedził 29 kwietnia stolicę Polski gdzie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Rozmowy dotyczyły sytuacji na Ukrainie oraz koordynacji postępów w negocjacjach w UE i NATO.

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa. Premier Morawiecki potępił postawę Węgier wobec Ukrainy i odniósł się do odcięcia Polski od dostaw rosyjskiego gazu.

Węgry od początku wojny pełnią role cichego sojusznika Rosji i nie zezwalają na tranzyt dostaw broni dla walczącej Ukrainy. Rząd Orbana z tego powodu jest krytykowany Polaków. Sprzeciwia się on też nałożeniu embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej stwierdził, że Warszawa domaga się do Węgier jednoznacznego stanowiska wobec rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

– Nasza bliska współpraca na pewno nie oznacza, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej się zakończyła, ale oczekujemy od Węgier i  jednoznacznego, bardzo mocnego stanowiska potępiającego zbrodnie rosyjskie na Ukrainie. To jest oczywiście warunek bardzo istotny, gdyż nie można zamykać oczu na to co tam się dzieje – mówił. Według szefa polskiego rządu odcięcie Polski od dostaw rosyjskiego gazu to akt zemsty za to, że Polska nie chciała płacić za rosyjski surowiec w rublach.

Słowo Polskie za, mwm: dorzeczy, 1 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code