Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » We wspólnym polskim gronie

We wspólnym polskim gronie

– Jest nam tutaj bardzo miło i wesoło, czujemy się w kościele Chrystusa Króla, jak w domu, przychodząc tu przez cały styczeń na Pasterkę, Świętowanie Objawienia Pańskiego i kolędowanie – dzieliły się wrażeniami uczestnicy spotkania opłatkowego, które odbyło się 23 stycznia w kościele na Wystawce w Chmielnickim.

Członkowie większości chmielnickich polskich organizacji społecznych po wstępnym słowie i błogosławieństwie ks. proboszcza Anatola Biłousa wysłuchali z okazji wieczornego spotkania koncertu kolęd – najpierw w wykonaniu uczniów jednej ze szkół średnich, gdzie uczy się języka polskiego pod opieką Julii Sierkowej.  Potem ucho obecnych gości i uczestników cieszył zespół „Kamerton” Chmielnickiej Akademii Humanitarno-Pedagogicznej – Ludmiła Dubiecka, Natalia Ilinicka oraz Helena Jakiwczuk.

W roli gospodarzy na sali kościoła Chrystusa Króla poczuł się zespół wokalny „Rozmaryn” pod kierownictwem muzyka i młodego kompozytora Pana Witalia Samoluka. Doświadczeni artyści zaśpiewali wiązankę kolęd w oprawie muzycznej fortepianu i skrzypiec (Antoni Waranica). Na początku zabrzmiał stary chrześcijański hymn na łacinie Adeste Fideles, następnie polskie kolędy, takie jak Nowy Rok bieży, Bóg się rodzi, Jezus malusieńki, Ach ubogi żłobie (kolęda pochodząca z XVIII wieku), Gdy się Chrystus rodzi oraz Cicha noc.

Ciekawy program zaprezentowało dziecięce studio teatralne, przedstawiwszy scenkę Bożego Narodzenia. Młodzież, przebrana za Aniołów, Pasterzy i Świętą Rodzinę z Dzieciątkiem, recytowała wzruszające wiersze.

Finałem koncertu z okazji spotkania opłatkowego członków i prezesów organizacji polskich w Chmielnickim stał się potężny występ zespołu „Mazury”.

Serdeczne podziękowanie wszystkim artystom, biorącym udział w imprezie przekazał w imieniu Konsula Generalnego RP w Winnicy konsul Wojciech Mrozowski, wręczając im piękne upominki. Podziękowali i przywitali uczestników także ks. proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Murafy Józef Świdnicki oraz Ks. Anatol Orzechowski – z parafii św. Piotra I Pawła, po czym wszyscy po krótkiej modlitwie ks. Anatolia Biłousa szumnie podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia przede wszystkim pokoju na Ukrainie i wszystkiego najlepszego w 2015 roku.

Franciszek Miciński, opracowanie Ludmiła Dzindziałowska, 27.01.15 r.


{morfeo 741}