Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » We Lwowie zostanie odnowiony austriacki cmentarz wojskowy

We Lwowie zostanie odnowiony austriacki cmentarz wojskowy

Wygląd austriackiego cmentarza wojskowego we Lwowie przed zburzeniem go przez Sowiety w 1946 r.29 grudnia w Kijowie odbyło się posiedzenie państwowej komisji międzyresortowej w sprawach upamiętnienia ofiar wojen i represji politycznych.

Wśród pytań, omawianych na spotkaniu, znalazła się sprawa budowy Memoriału poległych podczas I wojny światowej żołnierzy wszystkich armii i narodowości na Polu Marsowym obok Cmentarza Łyczakowskiego. W posiedzeniu wzięli udział dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowicz oraz sekretarz komisji Swiatosław Szeremeta.

Zniszczony przez komunistów wojskowy cmentarz we Lwowie mieścił się na polu Nr 82 Cmentarza Łyczakowskiego. Pierwsze pochówki odbyły się tutaj z rozkazu rosyjskich władz okupacyjnych w roku 1915. Chowano na nim zmarłych w lwowskich szpitalach jeńców armii austriackiej oraz poległych w walkach żołnierzy. Prawdopodobnie w latach 1915-1918 pochowano tutaj ponad 10 tys. Polaków, Austriaków, Niemców, Rosjan, Węgrów, Serbów, Czechów, Słowaków, Chorwatów, Turków i Ukraińców.

W latach 1946-47 sowieckie władze częściowo ekshumowały szczątki żołnierzy i umieściły je w zbiorowych mogiłach. W centralnej części Marsowego Pola umieszczono cmentarz funkcjonariuszy NKWD, którzy zginęli w walkach z ukraińskimi nacjonalistami podczas i po II wojnie światowej oraz czerwonoarmistów.

Bitwa o Galicję trwała w dniach 25 sierpnia-2 września 1914 roku i zakończyła się porażką wojsk austriackich. Dzień później Rosjanie zajęli Lwów i rządzili w nim przez następne 10 miesięcy. Rosyjskie służby sanitarne zajęli część pastwisk gminy Łyczaków oraz prywatne ziemie Bodnarów. Ówczesny prezydent Lwowa Tadeusz Rutkowski pod przymusem Rosjan podpisał odpowiednie rozporządzenie.

Słowo Polskie, zdjęcia: lvivcenter.org.ua, memory.gov.ua, 02.01.15 r.