Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Watykański sekretarz stanu na Ukrainie oddał hołd ofiarom Majdanu i Wielkiego Głodu

Watykański sekretarz stanu na Ukrainie oddał hołd ofiarom Majdanu i Wielkiego Głodu

Źródło: Radio WatykańskieW ostatnim dniu pobytu na Ukrainie kardynał Pietro Parolin po dwudniowej wizycie we Lwowie powrócił do Kijowa, gdzie oddał hołd ofiarom niedawnego Majdanu i Wielkiego Głodu z lat trzydziestych XX wieku. Spotkał się także z Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych.

Wizyta ta ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla zwykłych obywateli Ukrainy, bez względu na ich przynależność religijną i światopoglądową.

Ten fakt podkreśla biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie Jan Sobiło: „To było rzeczywiście bezpośrednie spotkanie tych ludzi z sekretarzem stanu, który bardzo ładnie i w prosty sposób wypowiedział myśl Ojca Świętego. Zrozumieli oni, że Ojciec Święty o nich myśli, że ich błogosławi. I rzeczywiście uświadomili sobie, że Papież i Stolica Apostolska nie są gdzieś daleko, ale jest to realna troska Ojca Świętego o wszystkie dzieci całego świata. Podobna była reakcja przedstawicieli różnych wyznań. Mówią oni: «Myśmy bardzo dużo zrozumieli. Przede wszystkim to, że Ojciec Święty to rzeczywiście Papa, że jest ojcem nas wszystkich». Gdy zobaczyli kardynała z bliska i usłyszeli jego jakże ciepłe i pełne troski słowa, to bardzo wiele zrozumieli, także to, czym jest Kościół katolicki” – powiedział bp Sobiło.

Stolica Apostolska zabiega o poszanowanie zasad i wartości, które muszą być podstawą relacji między państwami – powiedział kard. Pietro Parolin, zapytany o udział Watykanu w staraniach o zakończenie wojny na Ukrainie. Watykański sekretarz stanu zakończył właśnie sześciodniową wizytę w tym kraju. W wywiadzie dla telewizji Euronews zaznaczył, że wśród owych podstawowych zasad prawa międzynarodowego, na których zależy Stolicy Apostolskiej, znajduje się także nienaruszalność granic. Zapytany, czy dotyczy to również Krymu, kard. Parolin odpowiedział twierdząco.

Słowo Polskie, Radio Watykańskie, 26.06.16 r.