Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Warto było walczyć

Warto było walczyć

Po skandalach, związanych z podziałem pieniędzy, przeznaczonych na wsparcie Polaków za granicą, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło dodatkowy konkurs na przyznanie dotacji w ramach postępowania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.” – cz. II.

Tym razem na rozpatrzenie specjalnej komisji trafiło 84 wnioski projektowe, wśród których wybrano 17 na kwotę 10 milionów złotych.

Na dofinansowanie z dodatkowej puli pieniędzy mogą liczyć jak „monopoliści” ze współpracy z Polakami i Polonią – Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, tak i mniejsze, ale robiące ciągłe postępy w nawiązaniu stosunków i wdrażania w życie nowych projektów, uczestnicy konkursu – Fundacja „Wolność i Demokracja”, Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna” czy Fundacja „Instytut Spraw Publicznych”, składająca wniosek, związany ze zwiększeniem udziału brytyjskiej Polonii w życiu społecznym swojej nowej ojczyzny.

Warto zauważyć, że dużo złożonych wniosków było poświęcone wzmocnieniu i utworzeniu polskich oraz polonijnych mediów – czasopism, portali internetowych, programów radiowych i telewizyjnych. Problemy redakcji tych mediów stały się widoczne po majowej konferencji w Warszawie, gdzie za okrągłym stołem omówiono kryzysową na ten czas sytuację z ukraińskimi podmiotami medialnymi, działającymi na rzecz krzewienia polskości.

Nie wiadomo, czy sukcesywne dla wielu organizacji polskich za granicą wyniki konkursu są związane ze zmianą części urzędników w polskim MSZ, czy po prostu z głębszym przyjrzeniem się sytuacji finansowej rodaków za granicą, szczególnie na wschodzie. Ale sam fakt przeprowadzenia konkursu już można zaliczyć do małego zwycięstwa nad korupcją i bezdusznością w polskich państwowych urzędach, Sejmie i Senacie RP.

Z pewnością można powiedzieć, że nie będzie trzeciego uzupełniającego konkursu oraz to, że w przyszłości polski MSZ będzie bardziej ostrożnie przyjmował decyzje stosownie nowych „graczy” w konkursie 2014 roku.

Winnicki Okręg Konsularny doczeka się teraz pieniędzy na dokończenie budowy Domu Polskiego w Barze, miejscowe polskie media mogą liczyć na dalsze wsparcie ich działalności a szkoły z nauczaniem języka polskiego na nowe podręczniki oraz artykuły piśmiennicze i wyposażenie klas w meble i sprzęt.

Lista zwycięzców konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.” – cz. II.

oraz tych kto trafił  na „ławkę” rezerwowych (źródło – msz.gov.pl)

Jerzy Wójcicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code