Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Warszawskie Lato z Polską

Warszawskie Lato z Polską

21 lipca do Polski na zaproszenie Fundacji Wolność i Demokracja wyjechała kolejna grupa młodzieży polskiego pochodzenia z Podola na Ukrainie (obwód chmielnicki i winnicki).

Dzieciaki – jak zawsze – rządne nowych wrażeń, z niecierpliwością czekają na spotkanie z krajem przodków. Część z nich po raz pierwszy wyjeżdża do Polski.

Jednym z członków wyjazdu jest także 11-letni Polak ze Żmerynki Edward Polański. Tata Edwarda Leon zginął 20 lutego 2014 roku postrzelony przez snajpera na kijowskim Majdanie. Zaliczany jest do „Niebiańskiej Sotni”.

Cieszę się, że poznam nowych rówieśników, o Warszawie dużo słyszałam, ale jadę tam po raz pierwszy – mówi 8-letnia Ania z Winnicy.

Przez cały rok uczęszczałam na zajęcia z języka polskiego w Szkole im. Grocholskich przy winnickim Stowarzyszeniu „Kresowiacy” i próby polskiego zespołu artystycznego. Wyjazd do Polski jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i nagrodą – dodaje 13-letnia Ksenia.

Projekt „Wyjazd Edukacyjny Dzieci i Młodzieży Polskiego Pochodzenia ze Wschodu do Polski – Warszawskie Lato z Polską” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach konkursu „Wspieranie oświaty polonijnej z zakresu doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form wypoczynku dzieci i młodzieży”.

Słowo Polskie, 22.07.15 r.


{morfeo 906}

{youtube}{/youtube}