Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Warszawskie Lato z Polską – to my!!!

Warszawskie Lato z Polską – to my!!!

Z takich słów rozpoczął się IV turnus edukacyjnego projektu „Warszawskie Lato z Polską” organizatorem którego wystąpiła Fundacja Wolność i Demokracja.

Młodzi Polacy z Browarów, Mariupola, Żytomierza oraz Zdołbunowa w ciągu 10 dni mieli możliwość poznawania kraj swoich przodków i ćwiczenia języka polskiego.

Z tym turnusem zbiegło się wydarzenie szczególnie ważne dla każdego mieszkańca Warszawy a mianowicie – data wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku obchodzono 71. rocznicę tego zrywu niepodległościowego w okupowanej stolicy Polski.  1 sierpnia rozpoczęło się dla młodych kresowiaków od spotkania z rekonstruktorami z GRH WiN na czele z Janem Dubielem, którzy w bardzo ciekawy i niezwykły sposób opowiedzieli o historii Polski w okresie II Wojny Światowej. Dużo uwagi podczas tego spotkania poświęcono Powstaniu Warszawskiemu.

Po lekcji każdy mógł wziąć do rąk broń z tamtych czasów oraz zrobić zdjęcie z rekonstruktorami w mundurach Armii Krajowej.  Potem był wyjazd na rondo de Gaulle’a, by o godzinie 17.00, w godzinę „W”, kiedy w 1944 roku rozpoczęło się Powstanie, razem z całą Warszawą zatrzymać się na minutę i oddać hołd wszystkim poległym w nierównej  walce o niepodległość. – Tego nie można opisać słowami, – mówiły dzieci – to trzeba zobaczyć, usłyszeć jak wyją syreny, biją dzwony i zatrzymują się wszyscy samochody…

– Niesamowite przeżycie! Byliśmy dumni, że dołączyliśmy do warszawiaków w tym momencie – komentowali później goście z Żytomierza. Połowa następnego dnia była również poświęcona historii Powstania. Młodzież obejrzała film „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” oraz zwiedziła Muzeum PW. – Bardzo spodobało mi się Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnik w sposób niezwykle ciekawy opowiadał o stolicy Polski w okresie II Wojny Światowej. Muzeum spodobało mi się dzięki jego autentyczności i szczegółom, odzwierciedlającym życie miasta i jego mieszkańców w czasie walk z okupantami – podzielił się swoimi wrażeniami Anton Markowicz.

Cały program wyjazdu był bardzo ciekawy i bogaty. Miłośnicy historii z wielkim zadowoleniem chodzili po salach Zamku Królewskiego, Pałacu w Wilanowie, Pałacu w Łazienkach. Dla młodych badaczy i naukowców przyjemną niespodzianką stało się zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium. Kibice podziwiali Stadion Narodowy. Oprócz zwiedzań odbywały się także zajęcia z języka polskiego oraz miękkich kompetencji. Rodzynką wyjazdu stała się nauka tańców – Belgijki i innych.

Zawieranie nowych znajomości, uczenie się języka polskiego, poznanie i podziwianie Warszawy, łamanie stereotypów oraz obaw, niesamowity upał, romantyczny nastrój, tańczenie, śpiewanie „Hej sokoły” oraz „Ty ż mene pidmanula” – to wszystko Warszawskie Lato z Polską.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej za cudowne warunki, smaczne i obfite jedzenie oraz pomoc w otrzymaniu wiz.

Dzieci przekazują serdeczne pozdrowienia i podziękowania najlepszym opiekunom w Polsce! A mianowicie – pani Kasi, pani Ludmile,  panom Witalijowi i Mateuszowi oraz najserdeczniejsze podziękowania pani Julii Savelievej.

Irena Zagładźko, nauczycielka Szkoły Wiedzy o Polsce przy ZszP, 18.08.15 r.


{morfeo 936}

{youtube}{/youtube}