Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Warszawski chór Canta Minores wziął udział w #Щедрик100challenge

Warszawski chór Canta Minores wziął udział w #Щедрик100challenge

Kolędę ludową „Szczedryk” spopularyzował na Podolu a potem i na całym świecie Mykoła Leontowicz – ukraiński kompozytor, działacz społeczny i dyrygent. W 100 rocznicę pierwszego publicznego wykonania „Szczedryka” przez chór Kijowskiego Uniwersytetu pod kierownictwem Oleksandra Koszycia winniccy muzycy inicjowali w listopadzie 2016 roku akcję #Щедрик100challenge, polegającą na wykonaniu własnego oryginalnego wariantu tego hitu bożonarodzeniowego i umieszczeniu relacji na kanale Youtube do połowy lutego następnego roku.

W Stanach Zjednoczonych „Szczedryk” zabrzmiał po raz pierwszy w 1921 roku podczas koncertu w Carnegie Hall pół roku po zamordowaniu Leontowicza przez agenta bolszewickiej CzeKi. Ta piosenka stała się bardzo popularna na całym świecie.

W połowie grudnia do udziału w tzw. „flashmob” dołączyli się także Polacy. Potomek podolskiej szlachty Henryk Grocholski, który jest kierownikiem chóru Canta Minores, działającego przy warszawskiej archikatedrze zainicjował wykonanie „Szczedryka” przez swoich polskich przyjaciół. W przygotowanie aranżacji zaangażowali się wszyscy członkowie chóru. Tylko z powodu lekkiego akcentu można rozpoznać, że śpiewają nie rodowici Ukraińcy a Polacy z Warszawy.

Pomysł zapoczątkowania akcji #Щедрик100challenge należy Nazaremu Dawidowskiemu – prawosławnemu duchownemu, wykładowcy w winnickim koledżu muzycznym, kierownikowi kalpeli „Solomija”.

Słowo Polskie, 16.12.16 r.

{youtube}Oz9FE4DcWFE{/youtube}