Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Władze Łucka chcą w 2016 roku postawić pomnik Banderze

Władze Łucka chcą w 2016 roku postawić pomnik Banderze

Pomnik Banderze ma stanąć w Łucku przed Urzędem Stanu Cywilnego

Rada miasta Łuck na początku tygodnia przegłosowała za przekazanie z budżetu miasta 200 tys. hrywien na budowę w jego centrum pomnika Stepanowi Banderze, więzionemu w czasach II RP za terroryzm i skazanemu przez sąd na karę śmierci, którą Polacy zamienili później na dożywocie i w czasie kampanii wrześniowej zwolnili Banderę z więzienia.

Burmistrz Łucka Mykoła Romaniuk zaznacza, że mieszkańcy Łucka nalegają, że „pomnik musi powstać jak najszybciej”.

Decyzja o budowie pomnika ukraińskiemu nacjonaliście była podjęta jeszcze w 2008 roku ale przez brak  pieniędzy jej realizacja wciąż była odraczana w czasie. Dwa lata po uchwaleniu decyzji RM prawicowa część społeczności ponownie zaczęła aktywnie zbierać środki. Jak twierdzi dziś przewodniczący Stowarzyszenia kombatantów UPA na Wołyniu Wasyl Kusznir: „Nie wystarcza pieniędzy tylko na figurę lidera OUN, to kwota rzędu 1 miliona hrywien”.

Pierwszy pomnik Stepana Bandery na Ukrainie pojawił się we Lwowie w 2007 roku. W kolejnych latach jego wizerunki pojawiały się w Mościskach, Śniatyniu i innych miasta byłych wschodnich województw II RP. Znacznie chłodniej traktują postać Bandery mieszkańcy centralnych, południowych i wschodnich województw.

Słowo Polskie, 13.01.16 r.