Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Okupacyjne władze Symferopola blokują katolikom budowę nowego kościoła

Okupacyjne władze Symferopola blokują katolikom budowę nowego kościoła

24 marca w Wielki Czwartek o. Danyił Mysłeńcew, proboszcz parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Symferopolu wziął udział w jednoosobowej pikiecie miejskiej administracji z wymogiem udostępnić działkę pod budownictwo kościoła. W rękach ksiądz trzymał krzyż i kartkę z napisem: „Katolicy to nie Marsjanie, ale też są mieszkańcami Symferopola”.

Dwa miesiące wcześniej osobiście spotykałem się z najwyższej rangi przedstawicielami administracji miasta i półwyspu. Podczas ostatniego mojego spotkania z burmistrzem Symferopola obiecano mi „za tydzień problem z działką rozwiązać”. Niestety ani za tydzień, ani za miesiąc, władze nic nie zrobiły – opowiedział o. Danyił.

W obecnej chwili rzymskokatolicka wspólnota, mieszkająca w stolicy półwyspu krymskiego, korzysta z niewielkiej kaplicy przy ulicy Dońskiej, w której od dawna się nie mieści. Problem z udostępnieniem działki pod budowę kościoła był jak i przed rosyjską okupacją, podobnie sytuacja wygląda po wprowadzeniu okupacyjnej administracji.

– Przez cały okres Wielkiego Postu nasi parafianie modlili się w intencji wszystkich od kogo zależy decyzja w sprawie działki pod kościół. Ale ludziom też kończy się cierpliwość, bowiem komercyjne struktury i inne wspólnoty religijne budują swoje obiekty bez przeszkód, nawet na terenie parku miejskiego. Rzymskokatolicy zaczęli zbierać się pod administracją miejską, chęć wsparcia zadeklarowali wierni z innych parafii na półwyspie. Jak proboszcz okazałem się w niełatwym stanowisku –  w żadnym wypadku nie chcę żadnych konfliktów dlatego udało mi się namówić ludzi, żebym sam wyszedł z jednoosobową akcją protestu, a inni niechaj usilnie za mnie się modlą. Chcę podkreślić, że żadnych prześladowań z boku organów bezpieki odnośnie mojej osoby nie było. 15 minut po rozpoczęciu mojej akcji przyszedł odpowiedzialny ws religii z administracji miejskiej i zaprosił na rozmowę do swojego gabinetu. Niestety nic nowego nie usłyszałem. Boję się, że więcej nie będę w stanie powstrzymać oburzenie swoich parafian – tłumaczył ksiądz.

Rzymskokatolicka parafia w Symferopolu funkcjonuje od 1996 roku. W tym mieście także przebywa biskup Jacek Pyl, który opiekuje się wszystkimi katolikami na półwyspie.

Słowo Polskie, zdjęcia: gaudete.ru, 26.03.16 r.