Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W Żytomierzu tradycyjnie uczczono pamięć powstańców styczniowych

W Żytomierzu tradycyjnie uczczono pamięć powstańców styczniowych

Członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalili znicze na grobach uczestników zrywu narodowo-wyzwoleńczego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, zwanego powstaniem styczniowym.

Członkowie i uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie na czele z prezes ŻOZPU Wiktorią Laskowską-Szczur  zapalili znicze na mogile Jana Paderewskiego (ojca Ignacego Jana Paderewskiego) oraz Ksawerego Rucińskiego, którzy brali udział w powstaniu styczniowym.

Prezes nawiązała do historii wybuchu powstania styczniowego (1863-1864) − ostatniego w wieku XIX i jednocześnie największego polskiego zrywu narodowego. Było ono wyjątkowe, niepodobne do żadnego z polskich powstań doby rozbiorów. Przede wszystkim po raz pierwszy walkę prowadziła armia nieregularna, partyzancka, która stoczyła ok. 1200 bitew i potyczek. Poza tym miało największy zasięg, obejmujący wszystkie ziemie zaboru rosyjskiego wchodzące w skład Królestwa Polskiego, a także Litwę, Białoruś i Wołyń. Spotkało się też z poparciem międzynarodowej opinii publicznej.

O tym wiedzą niemal wszyscy ze szkoły, ale mało, kto wie, że Żytomierz był stolicą powstania na Ukrainie i czynny udział w powstaniu brali Polacy z Wołynia-Żytomierszczyzny.

Warto zaznaczyć, że Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie stale opiekuję się polskimi grobami na Żytomierszczyźnie, szczególnie stara się o postawieniu pomników powstańców styczniowych oraz żołnierzy z 1920 r.

Słowo Polskie za: www.zozpu.zhitomir.net, 27 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code