Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu otwarto Przystanek Historia

W Żytomierzu otwarto Przystanek Historia

Fot. polskieradio.pl

24 listopada Żytomierz odwiedziła delegacja polskiego Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Jarosławem Szarkiem.

Polska delegacja delegacja wzięła także udział w obchodach 85. rocznicy Wielkiego Głodu. „Ofiary głodu to w zdecydowanej większości ofiary akcji wymierzonej przeciwko narodowi ukraińskiemu, ale wśród tych ofiar byli także Polacy” – powiedział Szarek po uroczystościach przed figurą Płaczącego Anioła w Żytomierzu, którą wzniesiono na cześć ofiar tej zbrodni.

W obwodzie żytomierskim znajduje się największe skupisko Polaków na Ukrainie. Głód nie wybierał. Podczas Wielkiego Głodu zmarło bardzo dużo Polaków. Jest to nasz wspólny ból, i Polaków i Ukraińców – mówiła prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.

Prezes IPN zainaugurował w Żytomierzu Przystanek Historia oraz zaprezentował wystawę „Ojcowie Niepodległości”, poświęconą setnej rocznicy odrodzenia niepodległości Polski.

W środę, 21 listopada, Senat przyjął uchwałę upamiętniającą 85. rocznicę tragedii. „W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu” – napisano w uchwale.

„Przystanek Historia” w Żytomierzu pojawił się dzięki współpracy IPN z Żytomierskim Obwodowym Związkiem Polaków.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 27 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code