Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego

W Żytomierzu odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego

20 maja podczas w Żytomierzu obchodów Dni Europy odsłonięto tablicę poświęconą zmarłemu po katastrofie lotniczej polskiego rządowego samolotu nad rosyjskim Smoleńskiem w 2010 roku Lechowi Kaczyńskiemu.

Dwujęzyczny napis na tablicy głosi: „Pamięci Lecha Kaczyńskiego (1949-2010), Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Przyjaciela Ukrainy”. W odsłonięciu pamiętnego znaku, który znalazł się przy ulicy Lecha Kaczyńskiego (była Iwana Czerniachowskiego) wzięli udział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, reprezentanci Kancelarii Prezydenta RP, wicepremier ukraińskiego rządu Gennadij Zubko, burmistrz Żytomierza Serhij Suhomłyn, przewodnicządy administracji obwodowej Igor  Gundycz, delegacje z polskich miast partnerskich, prezesi organizacji polskich oraz dziennikarze mediów polskich i ukraińskich.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zaznaczył w Żytomierzu, że Kaczyński był jednym z nielicznych współczesnych liderów europejskich, który otwarcie wystąpił przeciwko teorii przebywania Ukrainy w cieniu wpływów Rosji.

– W Żytomierzu mieszka jedna z najliczniejszych polskich wspólnot na Ukrainie. Mamy dobre stosunki partnerskie z polskimi miastami Płock i Bytom. Lech Kaczyński to postać rangi światowej, On dołożył wiele wysiłku by chronić Ukrainę przed agresją Rosji, on był przyjacielem Ukrainy. Odsłaniając tablicę w Żytomierzu i zmieniając nazwę jednej z ulic na jego część, wyrażamy wdzięczność Lechowi Kaczyńskiemu i całej Polsce za wsparcie – mówił burmistrz Żytomierza Serhij Suchomłyn.

Tablica poświęconą polskiemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Żytomierzu pojawiła się na wniosek żytomierskiego „Zjednoczeniu Szlachty Polskiej”, złożony w sekretariacie Rady Miasta w 2016 roku. 2 listopada 2016 roku deputowani do Rady Miasta uchwalili pozytywną decyzję w tej sprawie. Tablicę ufundowała warszawska fundacja „Wolność i Demokracja” przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Odsłonięcie tablicy w sobotę 20 maja poprzedziła Msza święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele Świętego Jana z Dukli.

Słowo Polskie, zdjęcia: Agencja UNIAN, 20.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code