Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu odbyło się spotkanie poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu

W Żytomierzu odbyło się spotkanie poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu

W dniu 16 maja na sali wystawowej Gnatyuk Art. Center w Żytomierzu odbyło się spotkanie pt.: „Artyści Żytomierza: Józef Ignacy Kraszewski”.

Po długiej przerwie związanej z kwarantanną nareszcie zebraliśmy się razem, aby wspólnie dotknąć historii naszego miasta z tym czasów, w których żył i działał Józef Kraszewski – polski pisarz, publicysta, wydawca, historyk, encyklopedysta, działacz społeczny i polityczny, malarz, współzałożyciel Macierzy Polskiej, autor z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej (pod tym względem siódmy na świecie).

Żytomierski okres życia i działalności wybitnego polskiego pisarza był owocny i bogaty. Kraszewski dwukrotnie był wybierany na kuratora miejscowego gimnazjum, aktywnie angażował się w edukację, przyczynił się do rozwoju teatru, kierował organizacją charytatywną, podróżował prawie po całym Wołyniu i rysował rysunki tych miejscowości, które zainspirowały go do stworzenia wielu dzieł sztuki, których bohaterami byli Wołyniacy. Cieszymy się, że postać Wielkiego Artysty, Polaka, jest mocno związana z Żytomierzem.

Na spotkaniu zaprezentowano film „Żytomierskie szkice Józefa Kraszewskiego”. Powstał on w 2019 roku jako praca dyplomowa studentki Żytomierskiej Szkoły Kultury i Sztuki im. I. Ohijenko Oleny Sawosinej.

Zapoznaliśmy naszych gości również z interesującą informacją o miejscach w Żytomierzu, które są związane z Kraszewskim. A jest ich kilka: budynek w którym mieszkał Józef Kraszewski (obecnie ul. Lubarska); tablica pamiątkowa na tym że budynku, która została odsłonięta przez Zjednoczenie Polaków Żytomierszczyzny „Polonia” na czele z Tadeuszem Reńkasem; tablica na Żytomierskiej Filharmonii im. Swiatosława Richtera; od 2008 roku zgonie Decyzji Rady miejskiej w Żytomierzu mamy zaułek Kraszewskiego (rejon Kroszni); na Katolickim cmentarzy w Żytomierzu jest jeden z najwartościowych i najpiękniejszych nagrobków poświęcony pamięci E. Urbanowskiej, współfundatorem nagrobku był Józef Kraszewski, który był żonaty z siostrzenicą Urbanowskiej; kamień  Kraszewskiego, który znajduje się na południowy wschód od miejscowości Perlawka i na północ od wsi Golowenka niedaleko Żytomierza. Od 1967 należy do geologicznych pamiątek przyrody o znaczeniu lokalnym. Jego wysokość wynosi ponad 30 m.; od 2008 roku w Żytomierzu działa Polski Teatr im. Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W ramach spotkania, mieliśmy także wyjątkową okazję zobaczyć przepiękny monodramat „Wybór” wg. Jarosława Czaplińskiego, w reżyserii Dyrektora Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego – Mikołaja Warfołomiejewa. W roli „Doroty” wystąpiła Zasłużona dla Kultury Polskiej Tatiana Sołomijczuk.

Monodramat „Wybór”, to bardzo głęboki i psychologiczny utwór, który jednocześnie jest i wesoły i bardzo smutny. To utwór, który pokazuje, że jesteśmy zawsze przed wyborem i często na ten wybór ma wpływ nasze otoczenie…, ale w wyniku pozostajemy sami, porzuceni wszystkimi, pozostajemy sami z lękami, bólem, niepewnością. Aktorzy Teatru Polskiego mają nadzieję, że ten Monodramat zobaczy również scena wileńska, oraz wspólnota należąca do Winnickiego okręgu Konsularnego.

Na naszym spotkaniu mieliśmy zaszczyt gościć zastępcę Attache Obrony płk Agnieszkę Malczewską, Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego, prezesów polskich organizacji Żytomierza i Nowogrodu-Wołyńskiego, Dyrektora Domu Polskiego w Żytomierzu, naukowców, młodzież.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia wystąpiły: Studencki Klub Polski, Dom Polski w Żytomierzu oraz Gnatyuk Art. Center.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 20 maja 2021 r.

1 Comment

  1. jesteście wspaniali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code