Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W zdrowym ciele zdrowy duch!

W zdrowym ciele zdrowy duch!

 

26. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży zebrała w Warszawie ponad 1300 uczestników. Nie obyło się bez młodzieży z Kresów południowo-wschodnich.

“Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało” pod takim hasłem w dniach z 29 czerwca do 19 lipca odbywała się 26. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie oraz Obóz Parafiadowy w Ustroniu Morskim (koło Kołobrzegu), połączony z warsztatami nauki języka polskiego. W tym bardzo ciekawym i zorganizowanym na wysokim poziomie przedsięwzięciu uczestniczyła także grupa dzieci z Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków. Większość z nich – to młodzi artyści Dziecięcego Teatru Polonijnego “Dialog”.

Parafiada jest projektem autorskim katolickiego Zakonu Pijarów I odbywa się od 1988 roku na zasadzie antycznej triady greckiej “Stadion- Teatr- Świątynia”, korzystając z 400-letniej tradycji szkoły kalasantyńskiej.

Ten projekt z pewnością zasługuje na miano międzynarodowego, bowiem biorą w nim udział dzieci i młodzież nie tylko z Polski, ale także z Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Uzbekistanu – razem blisko 1300 uczestników! Głównym celem Parafiady jest rozbudowanie i podtrzymywanie tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia Polonii I Polaków za granicą, tworzenie żywiej więzi z historyczną ojczyzną, integracja dzieci i młodzieży polonijnej i polskiej oraz integralne wychowanie ich przez sport, kulturę i sztukę. Bogaty program Parafiady jest zbudowany na trzech filarach: stadion – teatr – świątynia. Każda drużyna miała możliwość uczestniczyć w konkursach, dotyczących historii Polski, wiedzy o Polsce i religii, wyścigach sportowych, jak również konkursach twórczych – wokalnych, teatralnych i plastycznych. Oprócz bogatego programu konkursowego dla dzieci były zorganizowane warsztaty tematyczne oraz niezapomniane wycieczki po Warszawie.

Każdy dzień dla uczestników Parafiady zaczynał się z Mszy Świętej, a wieczorem, po konkursach i wyścigach, wszyscy razem zbierali się na modlitwie wieczornej. Teatr “Dialog” na poziomie reprezentował Winnicę i wśród 17 innych współzawodników otrzymał III miejsce w teatralizacji tematu religijnego i II miejsce za miniatury teatralne na motywach wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów. “Dialogowicze” są dumni także z osiągnięć innych uczestników z podolskiej grupy. Anastazja Kozłowska otrzymała II miejsce w konkursie plastycznym na temat “Sen o Warszawie”, Daryna Polarusz – III miejsce w konkursie plastycznym na temat ”Rodzina szlakiem do Świętości”. W wyścigach sportowych winniczanie też znaleźli się w ścisłej czołówce. W ogólnym rankingu drużyna z WKOZP znalazła się na 5 miejscu!

Organizatorzy starali się odznaczyć każdego uczestnika Parafiady. Dzieci otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale, prezenty i słodycze. Ale największym prezentem były dwutygodniowe wakacje nad morzem Bałtyckim w Ustroniu Morskim, gdzie czekały na nich nowe ciekawe konkursy i wycieczki. Opaleni i bardzo zadowoleni młodzi winniczanie przywieźli do domu nie tylko sporo nagród i dyplomów, ale także niezapomniane wrażenia i wspomnienia, których wystarczy na cały rok szkolny.

W imieniu grupy dzieci z Winnicy serdecznie dziękuję organizatorom Parafiady za tak wspaniale zorganizowany pobyt w Polsce.

Kierownik Teatru „Dialog”- Wiktoria Gajdasz

 

 

Zdjęcia z wyjazdu na Parafiadę

{morfeo 620}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code