Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu zaprezentowano film „Biskup Jan Purwiński wiarę zachował”

W Żytomierzu zaprezentowano film „Biskup Jan Purwiński wiarę zachował”

20 listopada, w dniu kiedy Kościół katolicki obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w katedrze św. Zofii w Żytomierzu odbyła się prezentacja filmu „Biskup Jan Purwiński wiarę zachował”. Mszę świętą, która poprzedziła pokaz filmu celebrował osobiście bp. Jan, który 19 listopada świętował swoje urodziny. W czasie mszy biskup-emeryt dziękował Bogu za dar życia i dar powołania.

Razem z nim mszę świętą koncelebrowali biskup Witali Skomarowski – apostolski administrator diecezji Kijowsko-Żytomierskiej, proboszcz parafii św. Zofii ks. Wiktor Makowski, ks. Jarosław Olszewski i ks. Jan Safinski.

Na zakończenie liturgii w imieniu Konfesji biskupów Ukrainy i całej diecezji życzenia solenizantowi złożył biskup Witalij Skomarowski. Po mszy świętej wszyscy chętni dziękowali biskupowi i składali najserdeczniejsze życzenia. Następnie został wyświetlony film „Biskup Jan Purwiński wiarę zachował”, drugi z serii cyklu „Prześladowanie Kościoła” (wyprodukowany przez EWTN”). Film opowiada o latach powołania i latach służenia Bogu jako księdza i biskupa Jana. Prawie 40 lat biskup poświęcił Ukrainie, a szczególnie diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. W filmie także pokazano czasy prześladowania Kościoła.

Na prezentacji filmu był obecny także reżyser filmu Włodzimierz Kaczur oraz ludzie, którzy przyczynili się do jego stworzenia. Na zakończenie biskup Jan szczerze dziękował wszystkim za życzenia i zachęcał wszystkich być wytrwałymi świadkami Wiary we współczesnym świecie.

Ksiądz biskup Jan Purwiński urodził się 19 listopada 1934 r. we wsi Dolnaja (Łotwa), w polskij rodzinie Marianny i Donata Purwińskich. Wychował się w rodzinie wielodzietnej. W domu było czterech braci i pięć sióstr. Lata szkolne, przypadające na czas najpierw hitlerowskiej, a później sowieckiej okupacji, były dla niego trudnym wyzwaniem. Polskie pochodzenie służyło powodem dla bolszewickich władz by odmawiać Janowi możliwości podjęcia nauki. Pomimo trudności, w 1955 r. młody Purwiński ukończył szkołę średnią. Później rozpoczął pracę w kołchozie, aby ułatwić sobie dostanie się do seminarium duchownego. W 1956 r. Jan Purwiński wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Ryskiej.

Święcenia kapłańskie Jan Purwiński otrzymał 13 kwietnia 1961 r. z rąk bpa Petrasa Mażelisa w kaplicy Arcybiskupów Ryskich. Przez kolejne lata, aż do 1977 r. pełnił posługę jako wikary w różnych miastach na Łotwie. Z czasem oficjalnie i nieoficjalnie zaczął odwiedzać skupiska Polaków rozsiane po całej Żytomierszczyźnie i poza jej granicami.

16 stycznia1991 roku ks. Jan Purwiński został mianowany biskupem żytomierskim (a później kijowsko-żytomierskim) przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Zaraz po objęciu diecezji rozpoczął starania o zwrot budynku kurii biskupiej, w którym obecnie mieści się muzeum krajoznawcze. Starania te, rozpoczęte w 1991 r., pomimo wielu wysiłków i istnienia ustawy o zwrocie majątku kościelnego dotąd nie dały żadnych rezultatów. Kolejnymi krokami było odnowienie sieci parafii i utworzenie Wyższego Seminarium Duchownego w Worzelu k. Kijowa.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: http://kyiv-zhytomyr.com.ua/, 29.11.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *