Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu wierni obrządku wschodniego dziękowali rzymskokatolikom za lata wspólnej modlitwy

W Żytomierzu wierni obrządku wschodniego dziękowali rzymskokatolikom za lata wspólnej modlitwy

15 stycznia w ramach obchodów 20. rocznicy powstania parafii Św. Wasyla Wielkiego Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej oraz rocznicy wznowienia oficjalnej działalności UCG w Żytomierzu, odbyła się uroczysta liturgia za udziałem patriarcha UGKC Swiatosława Szewczuka, w której uczestniczyło także duchowieństwo kościoła zachodniego.

Po uroczystej liturgii patriarcha spotkał się z biskupem-emerytem diecezji kijowsko-żytomierskiej Janem Purwińskim w jego rezydencji. Parafianie grekokatolicy do dziś wspominają, że właśnie Jan Purwiński wiele lat temu otworzył drzwi „polskiego” kościoła św. Zofii także dla nich, w czasie kiedy chrześcijanie wschodniego obrządku, unici, jeszcze nie mieli własnej cerkwi. Katedra przez 10 lat była dla nich domem.

Także w ramach swej wizyty do stolicy Wschodniego Wołynia, patriarcha Swiatosław Szewczuk spotkał się z przedstawicielami administracji obwodowej i miasta. Podczas spotkań omówiono wiele ważnych spraw, m. in. możliwość zakończenia budownictwa cerkwi w Żytomierzu i Radomyślu.

Wieczorem w Żytomierskiej Filharmonii Obwodowej im. Richtera odbył się koncert charytatywny „Cudo Wigilijne” z udziałem duchowieństwa katolickiego obydwu obrządków. Udział w koncercie wzięli znani artyści z Żytomierza, Lwowa i Bachmuta.

Cerkiew Św. Wasyla Wielkiego w Żytomierzu powstaje niedaleko fabryki „Promautomatyka”. Nowa świątynia będzie miała rozmiary 15×15 metrów i 35 metrów wysokości.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: www.kyiv-zhytomyr.com.ua, 17.01.17 r.

 


Makieta przyszłej cerkwi greckokatolickiej w Żytomierzu