Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu w ramach wystawy zaprezentowano zdjęcia z komunistycznego okresu historii Polski

W Żytomierzu w ramach wystawy zaprezentowano zdjęcia z komunistycznego okresu historii Polski

Wystawę zdjęć: „W objęciach wielkiego brata. Sowieci w Polsce 1944-1993” zaprezentowano 13 stycznia w Żytomierskiej Naukowej Bibliotece im. Olżycza.

W ramach otwarcia wystawy przedstawiciel polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Jacek Pawłowicz opowiedział krótko o całym okresie sowieckiej okupacji Polski od lipca 1944 roku, kiedy polscy komuniści bez uzgodnienia ze społecznością polską zgodzili się na protektorat Armii Czerwonej i NKWD nad całym terenem państwa polskiego aż do 1993 roku, kiedy noga ostatniego sowieckiego żołnierza opuściła Polskę.

Otwarcie wystawy „Sowieci w Polsce” połączono z innym ważnym wydarzeniem – prezentacją książki „Zarys historii Polski” w języku ukraińskim, przygotowaną przez IPN, zarówno, jak i wystawy. Kilkanaście egzemplarzy tej bardzo ciekawej z punktu traktowania stosunków polsko-ukraińskich na przestrzeni od Chrztu Polski do dziś, książki można było otrzymać bezpośrednio w bibliotece z rąk kierownika referatu edukacyjnego Pawłowicza.

„Sowietów w Polsce” pokazano na Ukrainie już po raz kolejny. Losy Polaków pod sowiecką okupacją zaprezentowano poprzednio w Winnicy oraz Charkowie.

Impreza została zorganizowana przez KG RP w Winnicy we współpracy z Żytomierskim Obwodowym Związkiem Polaków oraz polskim Instytutem Pamięci Narodowej.

Słowo Polskie, zdjecia: http://news.dks.com.ua, 15.01.16 r.