Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu upamiętniono sojusz Piłsudskiego i Petlury

W Żytomierzu upamiętniono sojusz Piłsudskiego i Petlury

6 października Żytomierskie Zjednoczenie Szlachty Polskiej przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja doprowadziło do odsłonięcia tablicy, upamiętniającej militarny sojusz zawarty w Warszawie w kwietniu 1920 roku pomiędzy Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim i Naczelnym Atamanem Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem Petlurą..

Tablicę ulokowano na budynku kina „Ukraina” (ul. Kijowska 13), w miejscu gdzie 95 lat temu na krótko mieszkał Marszałek Piłsudski. W foyer kina umieszczono miedzianą płaskorzeźbę z podobizną Marszałka.

Na uroczystości do Żytomierza przybyło liczne grono honorowych gości – przedstawiciel Ambasady RP w Kijowie Karol Jazowski, konsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz, profesor Uniwersytetu Lwowskiego Bohdan Hudź oraz znany kijowski dziennikarz Jurii Rudnicki. Razem z miejscowym duchowieństwem oraz grupą młodzieży i członków lokalnych organizacji polskich, wzięli oni udział w odsłonięciu tablicy, uwieńczonej „Sojuszem Orła z Tryzubem” oraz wystawy „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Po części oficjalnej odbyła się prezentacja filmu „Trudne braterstwo” o kulisach rodzenia się polsko-ukraińskiego sojuszu militarnego. Przedstawił film jeden z jego współtwórców prof. Hudź. W foyer kina Ukraina z pozwolenia dyrekcji tej placówki umieszczono miedzianą płaskorzeźbę, przedstawiającą wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przez cały czas uroczystościom, poświęconym 95-leciu Sojuszu Piłsudski-Petlura w Żytomierzu towarzyszyła piękna słoneczna pogoda.

Szersza relacja już wkrótce.

Słowo Polskie, 06.10.15 r.

 


{morfeo 989}

{youtube}{/youtube}