Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu opracowywano formułę pojednania wschodu z zachodem w dziedzinie społeczno-humanitarnej

W Żytomierzu opracowywano formułę pojednania wschodu z zachodem w dziedzinie społeczno-humanitarnej

14 maja o 10:30 w sali konferencyjnej centralnego korpusu Żytomierskiego Uniwersytetu imienia Iwana Franki wystartowała Ogólnoukraińską konferencja naukowa „Modernizacja społeczno-humanitarnego obszaru: historyczne doświadczenie, wezwania i perspektywy”, w której wzięli udział także goście z zagranicy.

Idea przeprowadzenia konferencji pojawiała się w listopadzie 2014 roku. Wtedy do najbardziej znanej uczelni w Żytomierzu zawitali naukowcy ewakuowanego do Winnicy Donieckiego Uniwersytetu Narodowegoo. Wynikiem współpracy naukowców-filozofów obu uniwersytetów stała się decyzja by organizować konferencję, która by zaświadczyła jedność akademickiej elity kraju i jedność Ukrainy. Do organizacji tego przedsięwzięcia dołączyły się Instytut Służby Państwowej i  Narodowa Akademia Zarządzania przy Prezydencie Ukrainy, Ukraiński-tureckie kulturalne centrum «Siajwo» i Polskie Towarzystwo Naukowe w Żytomierzu.

Na początku konferencji uczestników powitał Rektor Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego dr hab. nauk filozoficznych Piotr Sauch, który powiedział, że uniwersytet jest zawsze gotowy wspierać imprezy promujące polsko-ukraińskie pojednanie i porozumienie.

Dziś przed Ukrainą stoją skomplikowane i ważne problemy. Nasze państwo znalazło się w centrum matrycy przeciwstawiań się wpływowych geopolitycznych graczy. Być może i nie damy odpowiedzi na wszystkie pytania, lecz przynajmniej przyciągniemy do nich uwagę społeczeństwa. Jesteśmy świadkami poważnej, choć nie całkiem przewidywalnej transformacji Ukrainy — powiedział rektor.

Z powitalnym słowem do uczestników naukowego wydarzenia zwrócili się Prezes zarządu Ukraińsko-tureckiego kulturalnego centrum «Siajwo» Giokhan Demiar, dziekan historycznego fakultetu Donieckiego narodowego uniwersytetu Tetiana Nagorniak, sekretarz Narodowego związku dziennikarzy Ukrainy Wiktor Nabrusko i kierownik katedry filozofii kultury Instytutu filozofii Zielonogórskiego (Polska) prof. Roman Sapeńko.

Ważnym akcentem plenarnego zabrania stała się prezentacja projektu wykładowczyń katedry dziennikarstwa DNU „Historie nie separatystek”. Za pomocą tej publikacji wykładowczynie ze wschodu kraju,  przedstawiły wspomnienia o donieckim Majdanie oraz opisały swoja obecną sytuację uchodźczyń wewnątrz własnego państwa.

Na slajdach, które towarzyszyły prezentacji, były przedstawione niepublikowane dotąd zdjęcia z donieckiego Majdanu w marcu 2014 roku.

Na zakończenie plenarnej sesji, naukowcy z Ukrainy, Bułgarii, Polski, Turcji i USA wzięli udział w otwarciu wystawy „Za naszą i waszą wolność”, a następnie rozeszli się do pracować w oddzielnych panelach. Otwarcie wystawy zostało zorganizowane przez prezesa Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie Natalię Kostecką-Iszczuk. W ramach 6 panelu konferencji „Ukraina i Polska we współczesnym świecie: Wymiar społeczno-kulturowy” redaktor naczelny kwartalnika „Głos Polonii” Włodzimierz Iszczuk przedstawił raport o geopolitycznej koncepcji Józefa Piłsudskiego, która po dziś dzień nie straciła swojej aktualności.

Anna Denysiewicz, 17.05.15 r., KZ


{morfeo 840}

{youtube}{/youtube}