Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Woronowicy za unijne pieniądze odrestaurowano pałac Grocholskich-Możajskich

W Woronowicy za unijne pieniądze odrestaurowano pałac Grocholskich-Możajskich

Woronowicki pałac, położony w odległości kilkunastu kilometrów od Winnicy, został wybudowany pod koniec XVIII wieku przez podkomorzego królewskiego Franciszka Ksawerego Grocholskiego.

Po upadku powstania styczniowego Grocholscy, którzy byli aktywnymi członkami insurekcji antyrosyjskiej, musieli pozbyć się pałacu, obawiając się, że carskie władze po prostu go zarekwirują. Rezydencja w latach 70. XIX wieku przeszła do rosyjskiego marynarza i wynalazcy Oleksandra Możajskiego, któremu, prawdopodobnie właśnie w Woronowicy, jako pierwszemu na świecie, udało się wzbić w powietrze aparat latający z powierzchni wody.

W 2016-2017 latach dzięki wsparciu Unii Europejskiej pałac Grocholskich-Możajskich przeszedł gruntowną renowację i 9 czerwca bieżącego roku odbyła się uroczysta prezentacja odnowionej rezydencji licznym gościom, którzy przybyli do Woronowicy.

Rekonstrukcja pałacu odbyła się w ramach projektu UE „Turystyka – możliwość dla dynamicznego społeczno-gospodarczego rozwoju hromad”. Tabliczka z takim napisem została odsłonięta na fasadzie budynku przez szefów władz obwodowych i rejonowych.

Pałac Grocholskich-Możajskich w Woronowicy jest zaliczany do „Cudów Winniczyzny”. – Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu z UE i renowacji XVIII-wiecznego zabytku mieszkańcy Woronowicy i obwodu winnickiego będą mogli realizować nowe projekty artystyczne, oświatowe i inne, które pozwolą wsi szybko rozwijać się – mówiła menadżer projektowy Myrosława Diduch.

Po gruntownym remoncie fasady w górnej jego części ponownie pojawiły się elementy bukranionowego ornamentu w wyglądzie byczych czaszek, symbolizujących potęgę rodu Grocholskich oraz wiązki owoców i warzyw – symboli bogactwa.

W środku pałacu obecnie mieści się muzeum lotnictwa i kosmonautyki im. Możajskiego. Na piętrze zachowały się także dwie wspaniałe sale balowe, z lożą orkiestrową i kolumnami.

Słowo Polskie na podstawie informacji vezha.vn.ua, fot.: Andrij Zawertanyj, 12.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code