Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy zostało założone Centrum Kulturalne im. Piotra Mogiły

W Winnicy zostało założone Centrum Kulturalne im. Piotra Mogiły

O. Nazary Dawidowski - główny inicjator stworzenia Centrum im. Piotra Mogiły w WinnicyPiotr Mogiła (1596-1647) był znanym ukraińskim politycznym i religijnym działaczem I Rzeczypospolitej, ekzarchem Konstantynopolskiego patriarchy, walczącym w szeregach wojsk polskich pod Cecorą i Chocimiem z osmańskim najeźdzcą. W 1996 roku Piotr Mogiła został kanonizowany. W 1632 roku Mogiła założył za zgodą króla w Winnicy prawosławne kolegium brackie i aktywnie działał na rzecz porozumienia między chrześcijańskimi konfesjami na terenie Rzeczypospolitej.

W połowie grudnia z okazji 400. rocznicy założenia Woznesieńskiego klasztoru w Winnicy główny inicjator stworzenia Centrum im. Piotra Mogiły o. Nazary Dawidowski zaprezentował film „Woznesinnia. Kronika zapomnianej cerkwi”, przygotowany przy współpracy z komunalną telewizją „Vita” oraz Winnickim Stowarzyszeniem Historycznym. W filmie można zobaczyć nie pokazywane nigdzie wcześniej kroniki filmowe, na których można zobaczyć okres niszczenia przez bolszewików cerkwi prawosławnych w Winnicy oraz przez pryzmat historii I RP prześledzić rozwój cywilizacyjny Podola od Unii Lubelskiej do dziś.

– Stworzyliśmy Centrum Kulturalne im. Piotra Mogyły, żeby połączyć mieszkańców Winnicy wokół różnych rodzajów sztuki – mówił o. Nazary.

Oprócz prezentacji filmu licznie zgromadzeni na sali Muzeum Krajoznawczego goście posłuchali ogólnoukraińskiej premiery utworu Boba Czilkota „Nidaros Jazz Mass” oraz koncertu w wykonaniu chóru „Sołomija”, dyryguje którym Nazary Dawydowski.

Ciekawostką imprezy stała się także prezentacja wystawy, poświęconej historii prawosławia na terenie Podola, na jednej z plansz której można przeczytać życiorys św. Piotra Mogiły.

Słowo Polskie, 26.12.16 r.