Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy z lekcjami wystąpił dr hab. Jan Polowczyk

W Winnicy z lekcjami wystąpił dr hab. Jan Polowczyk

Doniecki Uniwersytet Narodowy w Winnicy odwiedził znany polski ekonomista z Poznania, dr hab. Jan Polowczyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Na początku grudnia przeprowadził on lekcje dla studentów ewakuowanych z Donbasu, poświęcone konkurencyjności międzynarodowej i prowadzeniu biznesu w warunkach kryzysu gospodarczego.
Jan Polowczyk świetnie włada językiem rosyjskim, ojczystym dla większości młodzieży, która dobrowolnie wyjechała z okupowanego Doniecka do Winnicy, żeby kontynuować naukę na Podolu. Z Donbasem polski profesor jest związany także więzami rodzinnymi. Jego żona pochodzi z Kramatorska, gdzie jeszcze do niedawna Polowczyk był częstym gościem.

2 grudnia dr hab. Jan Polowczyk odwiedził Polską Szkołę im. Grocholskich, która funkcjonuje przy Szkole „Aist”, gdzie spotkał się z członkami Winnickiego Stowarzyszenia „Kresowiacy”. Młodsi członkowie zaprezentowali gościowi z zachodniej części Polski swoją znajomość polskiej poezji (patriotyczne wiersze Jana Brzechwy). Wice-prezes Stowarzyszenia Wacław Siwajew opowiedział o życiu polskiej mniejszości na Ukrainie i Podolu. Natalia Jaremczuk, która pracuje w branży nieruchomości, interesowała się, jak w Polsce funkcjonuje rynek wynajmu i sprzedaży mieszkań. Razem z profesorem do Szkoły przybyła także przedstawicielka Donieckiego Uniwersytetu, która opowiedziała o trudnej sytuacji materialnej i warunkach w których mieszka młodzież z Donbasu w Winnicy.

Omówienie wspólnych tematów zajęło prawie godzinę. Pan Jan był zdziwiony, że w Winnicy, Żytomierzu i na całej Ukrainie mieszka tak dużo Polaków i działa tyle parafii rzymskokatolickich. Obiecał, że rozważy temat dalszej współpracy nie tylko w płaszczyźnie edukacyjnej z miejscowymi Polakami ale także i możliwość zrealizowania wspólnych polsko-ukraińskich projektów.

Słowo Polskie, 07.12.15 r.