Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy wystartowała Letnia Szkoła Języka Polskiego

W Winnicy wystartowała Letnia Szkoła Języka Polskiego

11 lipca ponad 40 winnickich dzieciaków przybyło do szkoły Nr 4, żeby zarejestrować się do udziału w dziewięciodniowej Letniej Szkole Języka Polskiego, organizowanej przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracją” przy wsparciu dyrekcji tej placówki szkolnej oraz redakcji „Słowa Polskiego”.

W przeciągu następnych dni podzielona na grupy, w zależności od stopnia znajomości języka polskiego, młodzież, weźmie udział w ciekawych i interaktywnych lekcjach, poświęconej zawiłościom polszczyzny, historii, literaturze, kinie, tradycjom i świętom polskim. Pod nadzorem doświadczonych opiekunów młodzie Podolanie i Podolanki, ponad połowa których może pochwalić się polskim pochodzeniem, zwiedzą ślady polskiego dziedzictwa w Winnicy i Kamieńcu Podolskim, spotkają się na pikniku sportowym w okolicach rzeki Południowy Bug i zrealizują wirtualne spacery po polskich miastach.

Ilość zainteresowanych Letnią Szkołą Języka Polskiego w Winnicy znacznie przewyższyła oczekiwania organizatorów. Z bezpłatnych zajęć języka polskiego skorzystają także osoby bez polskiego pochodzenia, którzy przy okazji poduczą się języka kraju, który jest bardzo popularny ze względu na atrakcyjne warunki nauki się na uczelniach wyższych, oferującego europejski poziom usług i „ukraiński” poziom cen na żywność, ubrania i sprzęt RTV/AGD.

Język polski nie jest mi obcy, tata ma Kartę Polaka, ja wkrótce też ją otrzymam. Podczas tego letniego kursu języka polskiego będę nie tylko mozolnie uczył języka polskiego, ale także bawił się z kolegami, zwiedzał Podole i poznawał ciekawych ludzi – mówił 11-letni Maksym Siwajew, pytany o to, jakie są jego oczekiwania wobec Szkoły Letniej.

Praktyka organizowania szkół letnich jest bardzo popularna na Ukrainie. Większość szkół za oddzielne pieniądze proponuje swoim uczniom ciekawe spędzanie czasu w razie braku możliwości wyjazdu nad morze lub do „babci na wioskę”. Bezpłatna Letnia Szkoła Języka Polskiego, realizowana w Winnicy w ramach projektu współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, pomoże jej uczestnikom, szczególnie tym, kto zetknie się z językiem polskim po raz pierwszy, podjąć ważne życiowe decyzje w przyszłości.

Słowo Polskie, 11.07.16 r.