Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy uszanowano 95. rocznicę wizyty Marszałka Piłsudskiego w stolicy Podola

W Winnicy uszanowano 95. rocznicę wizyty Marszałka Piłsudskiego w stolicy Podola

17 maja 2015 roku miejscowi Polacy razem z delegacją z Kielc uszanowali pamięć Wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego w 95. rocznicę jego przybycia do Winnicy.

Po polskiej Mszy świętej członkowie Konfederacji Polaków Podola (KPP), Świetlicy Polskiej oraz Stowarzyszenia „Kresowiacy” ruszyli pod tablicę Piłsudskiego, by wspólnie powspominać o okolicznościach jej otwarcia w 2008 roku. Przewodniczący kieleckiej delegacji Tomasz Bogucki opowiedział mało znane fakty o utworzeniu polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy oraz o tym, jak tę tablicą dostarczano z Polski na Ukrainę.

Jan Glinczewski, honorowy prezes KPP przypomniał o historycznym wydarzeniu w Winnicy – polsko-ukraińskim porozumieniu z udziałem Marszałka, które miało miejsce 95 lat temu i podziękował za wsparcie gościom z Kielc.

Następnie wszyscy wyruszyli na polski cmentarz w Winnicy, który w 1936 roku został zdewastowany przez bolszewików i zamieniony w park kultury. Tam przy tablicach na byłej kapliczce rzymskokatolickiej, gdzie znajduje się napis, przypominający o mordach NKWD na cywilnej ludności (także Polakach) w latach 1937-38 oraz o zdewastowanym polskim cmentarzu złożono wieniec kwiatów i pomodlono się w intencji tych wszystkich, pamięć o których próbowano zniszczyć przez reżim komunistyczny.

Słowo Polskie, 17.05.15 r., KZ

 

 

{morfeo 841}

{youtube}{/youtube}