Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy rozpoczął się remont fasady kościoła kapucynów

W Winnicy rozpoczął się remont fasady kościoła kapucynów

Pod koniec pierwszej dekady czerwca w najsłynniejszym kościele miasta Winnicy (pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanym popularnie kościołem kapucynów) rozpoczął się remont fasady.

W 2016 roku obchodzona będą 270. rocznica rozpoczęcia przez Braci Mniejszych Kapucynów posługi duszpasterskiej w Winnicy. Na wrzesień zaplanowana jest konferencja naukowo-historyczna, produkcja filmu, poświęconego działalności Braci mniejszych w Winnicy i na Ukrainie, druk książki oraz zorganizowanie festiwalu muzyki klasycznej.

Kościół Matki Bożej Anielskiej, choć jest wizytówką miasta, lecz z czasu ostatniego remontu jego zewnętrzny wygląd znacznie się pogorszył. W związku z tym gwardian klasztora kapucynów o. Konstanty Morozow rozpoczął remont fasady świątyni, uwzględniający usunięcie starego tynku i nałożenie nowego. Zwykłe pomalowanie ścian w tak zaawansowanym stopniu pękania tynku nic by nie dało.

Razem z remontem fasady planowana jest także naprawa schodów, które pod wpływem czasu utraciły dobry wygląd i potrzebują renowacji.

Konferencja, wydanie książki i produkcja filmu o kapucynach zostaną częściowo dofinansowane z budżetu obwodowego.

21 września 1746 roku do Winnicy przybyli pierwsi bracia kapucyni i rozpoczęli pełnić w tym mieście posługę duszpasterską. We wrześniu 2016 roku mija 270. rocznica tego wydarzenia.  Na bieżący rok przypadają trzy kolejne rocznice, związane z działalnością przedstawicieli zakonu w Winnicy. 250 lat temu kościół Matki Bożej Anielskiej został konsekrowany, 25 lat temu po latach represji komunistycznych represji kapucyni powrócili do Winnicy i 25 lat temu struktura kościoła i klasztora zostały przywrócone do pierwotnego wyglądu.

Słowo Polskie, 10.06.16 r.

Więcej na temat: Katolicy wygrali grant Winnickiej Administracji Obwodowej; Kapucyni na Ukrainie oraz w Rosji mają nowego kustosza