Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy powstaje Biblioteka Międzykulturowego Dialogu

W Winnicy powstaje Biblioteka Międzykulturowego Dialogu

W dzisiejszym świecie zabiegany człowiek coraz mniej czasu spędza w tradycyjnych bibliotekach. Internet zadowala wszystkie potrzeby w poszukiwaniu informacji nie tylko uczniów i studentów, ale także i specjalistów przeróżnych dziedzin, którzy w mgnieniu oka mogą zobaczyć jakie postępy poczynili ich koledzy w innych krajach. Dlatego ukraińskie biblioteki też próbują nadążyć za rozwojem cywilizacji i zaczynają oferować czytelnikom elektroniczne rejestry zbiorów swoich książek a własne sale czytelnicze oferują różnym organizacjom społecznym, jak to zrobiła w sierpniu 2013 roku winnicka biblioteka nr13, która znajduje się na osiedlu Wisienka.

W czwartek 22 sierpnia w tej bibliotece startował projekt „Narody różne – wartości rodzinne jednakowe”, polegający na utworzeniu w jednej z sal filii Biblioteki Międzykulturowego Dialogu. W uroczystym otwarciu projektu wzięli udział przedstawiciele różnych mniejszości narodowych miasta Winnicy, większość których stanowili Polacy i Rosjanie, obecni byli także pracownicy oraz zarząd biblioteki a także goście z władz samorządowych i wydziału ds religii i mniejszości narodowych obwodowej administracji. Nie zabrakło także przedstawiciela Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Pani konsul Edyta Niedźwiedzka przyniosła bibliotece w prezencie wspaniały zestaw książek w języku polskim treści historycznej i krajoznawczej. Inni uczestnicy imprezy też ofiarowali zakładowi cenne upominki w postaci książek w różnych językach – polskim, rosyjskim, białoruskim, romskim, żydowskim i innych.

O pomyśle zorganizowania Biblioteki Międzykulturowego Dialogu opowiedziała Iryna Wasyliwna, zastępczyni dyrektora filii-biblioteki nr13. Do usług docelowego audytorium jest dostępny darmowy internet a do najważniejszych zadań, stawianych przez organizatorów, można zaliczyć popularyzację wśród mieszkańców Winnicy historii oraz kulturalnego dziedzictwa różnych narodów, zamieszkujących Podole.

Oprócz oficjalnych wystąpień przedstawicieli różnych organizacji społecznych, na otwarciu  projektu „Narody różne – wartości rodzinne jednakowe” można było posłuchać wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, piosenki „Ta ostatnia niedziela” w wykonaniu członków winnickiej „Świetlicy Polskiej”, występu rosyjskiego retro-zespołu, który zaśpiewał także żydowską i polską piosenkę. Bardzo ujmująco i uczuciowo Dola Podgajic, przedstawicielka obwodowej żydowskiej organizacji, opowiedziała wiersz Afanasija Feta.

Warto zaznaczyć, że spędzając wspólnie czas na ceremonii otwarcia nowego centrum międzykulturowego dialogu, Polacy, Rosjanie, Żydzi, Romowie, Białorusini i oczywiście, Ukraińcy, na chwilę zapomnieli o stereotypach, krążących we własnym otoczeniu na temat tych czy innych narodów. Nawet reklamówka z logiem rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, która leżała na stole,  już nie przypomina o ostatnich blokadach ukraińskiego eksportu przez rosyjską celnię, a kojarzyć się będzie ze wspaniałym retro-chórem, działającym przy jednej z rosyjskich organizacji  miasta Winnicy oraz z baśniami Kryłowa, recytowanymi przez małych winniczan o rosyjskich korzeniach.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z otwarcia Biblioteki Międzykulturowego Dialogu

{morfeo 390}

oraz wideo

{youtube}hQr6QLEdpv4{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *