Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy odbyło się spotkanie absolwentów programu Kirklanda

W Winnicy odbyło się spotkanie absolwentów programu Kirklanda

3 września w Winnicy odbyło się spotkanie „Trzech pokoleń Kirklandystów” – absolwentów programu im. Lejna Kirklanda z udziałem nowych jego uczestników, którzy pojadą na studia w bieżącym roku.

Organizatorem spotkania w Winnicy była Podolska Agencja  Rozwoju Regionalnego, pracownikami której też po części są kirklandyści, m.in. prezes zarządu Natalia Welyczko i dyrektor wykonawczy Agencji Oleg Lewczenko.

Udział w zebraniu wzięli przedstawiciele Konsulatu Generalnego  RP w Winnicy Wojciech Mrózowski i Przemysław Szymański oraz koordynator do spraw organizacji i promocji Programu im. Kirklanda Anna Więcek z Polski.

Podczas spotkania absolwenci programu dzielili się swoim doświadczeniem z nowymi „rekrutami”, dając pożyteczne rady.

– Dziewięć miesięcy, przez które będzie trwał program, miną bardzo szybko. Wykorzystujcie ten czas maksymalnie dla siebie oraz dlatego, żeby napisać pracę, nad którą warto zacząć pracować już od drugiego dnia nauczania. Warto także szukać nowe kontakty, i udoskonalać język – zaznaczyła Pani Anna.

Wśród licznych absolwentów programy jest  także Walentyna Fostolowycz z Winnicy. Do udziału w Programie Kirklanda zaangażował się w bieżącym roku inny winniczanin, który już od września będzie uczył się w Polsce.

Kontynuacją spotkania kirklandystów było zebranie w ramach Polsko-Ukraińskiej Platformy Dyskusyjnej w Winnicy, honorowym gościem której już po raz trzeci został historyk, dziennikarz i pisarz, absolwent Programu im. Lejna Kirklanda Oleksandr Zinczenko.

Zinczenko opowiedział o polsko-ukraińskich relacjach przez pryzmat historii i teraźniejszości oraz dał kilka pożytecznych rad osobom, które wkrótce wyjadą do Polski.

– Jak Ukraińcy w stosunku do Polaków, tak samo i Polacy w stosunku do Ukraińców mają wiele uprzedzeń i stereotypów. Właśnie przez wasze kontakty można podtrzymywać zaufanie jeden do jednego. Lecz nie powinno być nadrzędności, budujcie dialog i stosunki na wysokim poziomie – zaznaczył Oleksander.

Idee i założenia Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda wywodzą się bezpośrednio z misji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Są to m.in. wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Program jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a administrowany przez Fundację Liderzy Przemian.

Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego, tłumaczenie Daria Yakymenko, 07.09.16 r.