Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy zakończono obchody 225. rocznicy Święta Konstytucji 3 Maja

W Winnicy zakończono obchody 225. rocznicy Święta Konstytucji 3 Maja

Nie tylko Polacy z Podola, Bukowiny i Wschodniego Wołynia skorzystali z zaproszenia Konsula Generalnego RP w Winnicy Tomasza Olejniczaka do wzięcia udziału w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w stolicy Podola 28 maja. Do restauracji „Welur” przybyli także dyplomaci z rumuńskiej placówki w Czerniowcach oraz duchowieństwo na czele z biskupem ordynariuszem diecezji kamieniecko-podolskiej Leonem Dubrawskim.

W roku 2016 obchodziliśmy 225. rocznicę pierwszej w Europie Konstytucji, która znosiła Liberum veto i czerpała ideę z amerykańskiej  konstytucji, uchwalonej cztery lata wcześniej. O znaczeniu majowego dokumentu z 1791 roku dla polskiego narodu i wzorowania się na nim innych narodów wschodniej Europy mówili w słowach powitalnych przedstawiciele władz obwodowych z czterech obwodów Winnickiego Okręgu Konsularnego, dyplomaci oraz duchowieństwo.

Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Anatolij Olijnyk wręczył konsulowi generalnemu RP w Winnicy kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, historia którego łączy się z chrześcijańskimi tradycjami obrządku wschodniego i zachodniego. Kierownik winnickiego zespołu artystycznego „Barwinek” Petro Bojko wręczył dyplomacie piękny obraz namalowany w ukraińskich tradycjach ludowych.

Imprezę upiększył swoim śpiewem chór „Mazury” z dawnego Płoskirowa, który wykonał „Rotę”, „Polskie kwiaty” i kilka innych pieśni patriotycznych.

Po pięknej uroczystości przyszedł czas na posiłek. Przy gęsto zastawionym stole przedstawiciele polskiej wspólnoty rozmawiali o zmianach w ustawie o Karcie Polaka i innych wspólnych problemach i interesach.

Szersza relacja już wkrótce.

Słowo Polskie, 28.05.16 r.