Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W Winnicy 134 ulicy stracą „komunistyczne” nazwy

W Winnicy 134 ulicy stracą „komunistyczne” nazwy

Członkowie komisji ze zmiany nazw ulic w Winnicy przed mediami14 lipca specjalna komisja powołana przy Radzie Miasta dla koordynacji działań z wprowadzenia w życie ustawy dekomunizacyjnej ogłosiła mediom, że 134 ulice dostaną nowe nazwy w związku z ustawą o „dekomunizacji”.

Oprócz tradycyjnych „sowieckich” ulic Proletarskiej, Szczorsa, Kirowa czy Frunze nowe nazwy dostaną także ulice mniej znanych komunistów – Ostrowskiego (stalinowski pisarz), Korniejczuka (drugi mąż Wandy Wasilewskiej, komunista) oraz Stachanowa (pioniera „ruchu stachanowskiego” w ZSRS).

Razem z tym niektóre osoby, nazwiska których figurują w nazwach ulic, według członków komisji nie zasługują na potępienie, bowiem, chociaż byli komunistami, lecz zrobili coś „pożytecznego” dla Ukrainy. Na przykład nie planowana jest zmiana nazwy ulicy Mikołaja Stachurskiego, sekretarza obwodowego komitetu partii komunistycznej w czterech obwodach ZSRS, członka Komitetu Centralnego KPZR lub generała Watutina, który traktował żołnierzy, jak „mięso armatnie”.

Do 23 lipca winniczanie mogą zgłaszać pod adres [email protected] własne propozycje ulic, które powinny zmienić nazwę. Potem rozpocznie się bolesny proces wybierania nowych nazw, który potrwa do 22 listopada.

Słowo Polskie, 14.07.15 r.