Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Wilnie zaprezentowano wystawę zdjęć z rewolucyjnego Majdanu

W Wilnie zaprezentowano wystawę zdjęć z rewolucyjnego Majdanu

Wystawę autorstwa polskich i polonijnych dziennikarzy, przygotowaną przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego” przy współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja” (WiD) otwarto 20 marca w wileńskim Domu Polskim.

W obecności przedstawicieli polskiej mniejszości na Litwie, w tym licznych miejscowych mediów polskich w stolicy Litwy zaprezentowano wystawę zdjęć, przedstawiającą wydarzenia w stolicy Ukrainy w okresie od jesieni 2013 roku do drugiej połowy lutego 2014 roku. Rolę asystentów przy tej prezentacji pełnili przedstawiciele „Kuriera Galicyjskiego” – Mirosław Rowicki, Eugeniusz Sało i Wojtek Jankowski, „Słowa Polskiego” – Jerzy Wójcicki oraz Fundacji WiD – Rafał Dzięciołowski. Razem z gośćmi z Kresów południowo-wschodnich w imprezie wziął udział polski dziennikarz  Piotr Apolinarski, który wielokrotnie odwiedzał kijowski Majdan w okresie Rewolucji Godności oraz wschód Ukrainy, gdzie toczy się wojna z prorosyjskimi terrorystami.

Dyrektor Domu Polskiego w Wilnie Artur Ludkowski oraz koordynator projektów kulturalnych Bożena Mieżonis postarali się  stworzyć atmosferę przyjaźni i pola dla dyskusji na często trudne tematy. Rosyjskie media na Litwie cieszą się wielką popularnością i propaganda putinowska dociera do uszu wielu mieszkańców. Dzięki imprezom, podobnym do prezentacji wystawy zdjęć z Majdanu z udziałem ukraińskich Polaków, udaje się obalać stereotypy, tworzone przez LifeNews lub RTR i pokazać, że Majdan był walką o wolność myśli i słowa i posłużył za podwaliną pod dalsze reformowanie gospodarki i ustroju w tym państwie.

O 17.00 Rafał Dzięciołowski oraz Mirosław Rowicki w auli Domu Polskiego opowiedzieli licznie zebranym gościom o inicjatywie polonijnych mediów i warszawskiej fundacji, wspierającej te media, po czym można było zobaczyć ciekawe i nierzadko tragiczne momenty Rewolucji Godności. Palące się opony, walki uliczne z Berkutem, tragiczne śmierci Bohaterów Niebiańskiej Sotni, wśród których byli także Polacy… Wspominając te wydarzenia bezpośredni ich uczestnicy, którzy przyjechali do stolicy Litwy, na nowo je przeżywali, starając się donieść do świadomości rodaków na północy Kresów, że inaczej nie dało się – Majdan dokończył rozpoczętą w 2004 roku Pomarańczową Rewolucję. Cena, jaką zapłaciła Rewolucja Godności za dymisję prezydenta Janukowicza była bardzo wysoka – śmierć około 100 mieszkańców Ukrainy, którzy weszli do historii, jako Bohaterowie Niebiańskiej Sotni.

Po prezentacji wystawy fotografii wszyscy przenieśli się do sali konferencyjnej, gdzie został zaprezentowany 15-minutowy film o Majdanie, stworzony przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego”. Po litewskiej premierze tego filmu odbyło się spotkanie z gośćmi z Ukrainy oraz Warszawy, na którym w ich kierunku padło bardzo dużo pytań. O dziwo, nie dotyczyły one wyłącznie wystawy, lecz przeważnie – obecnej sytuacji Polaków na Ukrainie, stosunku do Rosji, sympatii czy antypatii do Stepana Bandery. Przez ponad godzinę litewscy Polacy z pierwszych ust dowiadywali się o inicjatywach ustawodawczych polskiej mniejszości na Ukrainie, jej udziale w Rewolucji Godności oraz o Polakach, którzy ginęli „Za naszą i Waszą Wolność” w lutym 2014.

Po oficjalnych imprezach goście z Ukrainy spotkali się z kolegami z Litwy, w tym – z przedstawicielami „Kuriera Wileńskiego” i innymi, i omówili przyszłą współpracę w dziedzinie tworzenia mocnego polskiego lobby, skutecznie walczącego z rosyjską propagandą na Litwie, Łotwie, Białorusi oraz Ukrainie.

Słowo Polskie, zdjęcia – Gieniek Sało, 21.03.15 r.; KZ


{morfeo 782}

{morfeo 779}

{youtube}H4LTSuFqC_o{/youtube}