Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W wieku 89 lat zmarł Franciszek Nowakowski – wieloletni członek Barskiego Stowarzyszenia im. Konfederatów Barskich

W wieku 89 lat zmarł Franciszek Nowakowski – wieloletni członek Barskiego Stowarzyszenia im. Konfederatów Barskich

Zdjęcie sprzed laty. Ówczesny konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek wręcza p. Nowakowskiemu honorową odznakę

11 marca 2020 roku w 89 roku życia odszedł do Domu Ojca Niebieskiego pan Franciszek Nowakowski, gorliwy Polak, wieloletni członek Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich.

Urodzony na początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia, już jako dziecko doznał okrucieństwa rządu sowieckiego. Jego najbliższa rodzina była represjonowana w 1937 roku. Natomiast w roku 1944 był świadkiem egzekucji swojego ojca, który został rozstrzelany przez Niemców na podwórzu swojego domu, w obecności żony i dzieci.

Wzorowy Polak i katolik. 15 lat razem z żoną opiekował się mogiłą żołnierzy Józefa Piłsudskiego poległych  w czasie wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku , znajdującą się na cmentarzu w Barze. Odznaczony w 2008 roku medalem Pro Memoria.

Pan Franciszek Nowakowski pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako osoba szczególnie oddana sprawie budzenia świadomości przynależności narodowej u miejscowych Polaków.

Cześć Jego pamięci.

Dom Polski w Barze, 23 marca 2020 r.

lp

Śp. Zygmunt Nowakowski z małżonką w domowym zaciszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code