Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W wieku 73 lat zmarł weteran odrodzenia ruchu polskiego na Ukrainie Jan Glinczewski

W wieku 73 lat zmarł weteran odrodzenia ruchu polskiego na Ukrainie Jan Glinczewski

W Kielcach zmarł weteran odrodzenia polskości na terenach Ukrainy Jan Glinczewski z Winnicy. Przyczyną śmierci stał się tragiczny wypadek, który zdarzył się z honorowym prezesem Konfederacji Polaków Podola kilka miesięcy temu.

Polscy lekarze włożyli wiele wysiłku w ratowanie życia 73-letniego Polaka z Podola. Niestety wskutek złamania kręgosłupa stan Glinczewskiego był bardzo ciężki i w ostatnim dniu pierwszej dekady września Jan Glinczewski odszedł do domu Ojca.

Pan Jan był gorliwym opiekunem polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego na terenie Ukrainy. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku razem ze Stanisławem Szałackim i Franciszkiem Micińskim założyli w Kijowie polską sekcję przy kulturalnym stowarzyszeniu „Jedność”. Później „Jedność” przekształciła się w Związek Polaków na Ukrainie – jedną z dwóch dachowych organizacji polskich w tym kraju o randze ogólnokrajowej.

W Winnicy Glinczewski stworzył Konfederację Polaków Podola, która aktywnie współpracowała i nadal współpracuje z władzami samorządowymi miasta Kielce. W 2008 roku Pan Jan doprowadził do umieszczenia tablicy Józefa Piłsudskiego na kamienicy przy ulicy Sobornej, w miejscu gdzie stąpała noga Naczelnego Wodza.

Jan Glinczewski był przedstawicielem pierwszego pokolenia Polaków, którzy jeszcze kilka lat przed rozpadem ZSRS włączyli się w proces odrodzenia polskości na Ukrainie. Wszyscy goście z Polski, którzy przybywali do Winnicy, pamiętają jego płomienne wystąpienia przed tablicą Piłsudskiego i pomniku Jana Pawła II. A członkowie Konfederacji Polaków Podola mile będą wspominali zachwycające lekcje historii Polski, prowadzone przez Pana Jana w podziemiach kościoła kapucynów.

Związek Polaków na Ukrainie składa szczere kondolencje rodzinie Jana Glinczewskiego oraz członkom organizacji Konfederacja Polaków Podola.

Pogrzeb śp. Jana Glinczewskiego najprawdopodobniej odbędzie się w pryszły poniedziałek 19 września w Krakowie na Cmentarzu Batowickim (Prądnik Czerwony, komunalny cmentarz).

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Jerzy Wójcicki, 15.09.16 r.

Kilka imprez w ostatnich latach z udziałem śp. Jana Glinczewskiego