Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Warszawie w Dniu Jedności Ukrainy uczczono pamięć żołnierzy URL

W Warszawie w Dniu Jedności Ukrainy uczczono pamięć żołnierzy URL

W stolicy Polski z okazji Dnia Jedności Ukrainy dyplomaci ukraińscy, przedstawiciele mediów oraz społecznicy uczcili pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej pochowanych na prawosławnym Cmentarzu Wolskim.

Uczestnicy wydarzenia podkreślili symbolikę obecnych obchodów Dnia Zjednoczenia w świetle obecnego zagrożenia dla Ukrainy ze strony rosyjskiego agresora. „Ogłoszenie w 1919 roku Aktu Zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej dowiodło siły, stabilności i wytrwałości naszego państwa i ludzi walczących o swoją niepodległość. Wciąż udowadniamy nasze prawo do niepodległości i prawo do bycia jednym, całym i niepodzielnym człowiekiem – powiedział Oleh Kuts, radca wysłannik Ambasady Ukrainy w Polsce. Dodał, że obecne pokolenie Ukraińców jest dowodem na to, że cena, jaką ponad 100 lat temu zapłacili żołnierze URL i ówczesne pokolenie Ukraińców za wolność Ukrainy, nie poszła na marne.

Mirosław Skórka, szef Związku Ukraińców w Polsce, zauważył, że państwo ukraińskie miało nastąpić ponad 100 lat temu, ale tak się nie stało. Mimo dziesiątek tysięcy ofiar Ukraińcy nie mogli wtedy uzyskać swojego państwa, ale walka trwa nadal, gdy Ukraińcy mają już własną suwerenność. „Ukraińcy i Polacy mogą być razem, zwłaszcza gdy mamy wspólnego złego sąsiada. Ważne jest, abyśmy zachowali tę pamięć o ludziach, którzy tu leżą i walczyli o Ukrainę. Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat pozwala nam być dumnymi z siebie, z naszej historii – powiedział Skórka.

Szef Związku Ukraińców w Polsce podkreślił, że wolność jest cnotą, za którą oddali życie. Jednocześnie żołnierze ukraińscy stoją teraz na granicach Ukrainy za tę wolność i każdego dnia jeden z nich oddaje za nią życie. Były szef Związku Ukraińców w Polsce Jerzy Rejt podkreślił, że Dzień Jedności jednoczy Ukraińców świadomych zagrożenia dla państwa na całym świecie – od Ukrainy po Amerykę. Bardzo ważna jest funkcja wychowawcza, przekazywanie wiedzy o bohaterskiej walce Ukraińców następnemu pokoleniu. Podczas upamiętnienia żołnierzy URL w Warszawie księża modlili się za dusze zmarłych Ukraińców. Uczestnicy imprezy odśpiewali hymn Ukrainy. Przypomnijmy, że Ambasada Ukrainy w Polsce uczciła pamięć żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej i Ukraińców pochowanych na Cmentarzu Wolskim w Warszawie w uroczystość Wszystkich Świętych.

Sergiusz Porowczuk za: Ukrinform, fot.: Ambasada Ukrainy w Warszawie, 26 stycznia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code