Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Warszawie rozpoczął się Kongres Młodzieży Polonijnej

W Warszawie rozpoczął się Kongres Młodzieży Polonijnej

18 lipca w Domu Rekolekcyjnym przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczęło się spotkanie młodzieży polonijnej z całego świata. W Kongresie Młodzieży Polonijnej bierze udział ponad 350 osób.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podczas inauguracji Kongresu powiedział, że Senat z radością patronuje spotkaniom młodzieży polonijnej. Zachęcał młodych ludzi do angażowania się w życie polonijne i do głębokiego przeżywania Światowych Dni Młodzieży.

– Jesteście ambasadorami Polski na całym świecie – podkreślił marszałek. Wyraził zadowolenie, że młodzi ludzie o polskich korzeniach budują na świecie polską wspólnotę w oparciu o Kościół i wiarę.

W otwarciu Kongresu wzięli udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz a także politycy i urzędnicy: szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy minister Adam Kwiatkowski i wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

– To, że pożytkują państwo swoją wiedzę, umiejętności poza krajem jest dobre także dla Polski, zawsze będę to powtarzał. Niezależnie jednak od waszych życiowych decyzji, możliwości, osobistych planów, pamiętajcie, że Polska potrzebuje każdego z was, że jednym z moich celów jest przyczynić się do tego, by wszyscy, którzy pragną wrócić na stałe czy na jakiś czas do ojczyzny – mogli to uczynić – napisał m.in. prezydent w liście, odczytanym na spotkaniu przez ministra Kwiatkowskiego.

Po oficjalnym otwarciu Kongresu młodzież polonijna wysłuchała krótkiego koncertu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i udała się na wspólną Mszę świętą. Po południu zaplanowane są prelekcje i wprowadzenie do pracy w grupach.

Do Warszawy przyjechała młodzież m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Węgier, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Rosji, państw Azji Środkowej.

Celem Kongresu jest pierwsze w historii spotkanie młodzieży z całego świata mającej polskie pochodzenie i stworzenie przestrzeni do współpracy młodzieżowych środowisk polonijnych i wymiany doświadczeń. Kongres będzie dla młodzieży okazją do poznania polskiej historii, kultury i tradycji. Jego uczestnicy zwiedzą warszawskie muzea i urzędy, a także budynki Sejmu i Senatu.

Młodzi Polacy z zagranicy, po kongresie ze swymi duszpasterzami udadzą się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Organizatorami Kongresu Młodziezy polonijnej są: Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą, Komisja KEP ds. Misji i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Renovabis i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Słowo Polskie, senat.gov.pl, 19.07.16 r.