Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Warszawie poświęcono nowy pomnik byłego premiera i marszałka Sejmu RP Walerego Sławka

W Warszawie poświęcono nowy pomnik byłego premiera i marszałka Sejmu RP Walerego Sławka

Fot. dzieje.pl

„W bieżącym roku świętujemy stulecie odrodzenia suwerennego państwa polskiego. Rad jestem, że włączając się w rocznicowe obchody podjęliście państwo starania mające na celu postawienie nowego pomnika na grobie działacza niepodległościowego, oficera I Brygady Legionów Polskich, marszałka Sejmu oraz trzykrotnego premiera II Rzeczpospolitej” – napisał w liście do uczestników uroczystości poświęcenia nowego pomnika nagrobnego Walerego Sławka, która odbyła się 6 grudnia na warszawskich Powązkach, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Jak zaznaczył, dziś naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych, dla których „dobro i pomyślność naszej ojczyzny były wartościami nadrzędnymi”. W ocenie prezesa IPN Jarosława Szarka ten „skromny pomnik, który miał zaszczyt odbudować Instytut Pamięci Narodowej” dobrze oddaje postać Walerego Sławka.

Obecnie Walery Sławek jest pochowany na skraju urządzonej na początku lat 20. XX w. kwatery żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. „To że ta wybitna i zasłużona postać spoczywa w tym miejscu jest efektem działalności władz komunistycznych, które postanowiły usunąć jego szczątki z alei głównej, bo trzeba było tam zrobić miejsce dla funkcjonariuszy nowego reżimu. W przyszłym roku mija 55 lat od czasu kiedy dokonano tej ekshumacji, a równocześnie 80 lat od tragicznej śmierci Walerego Sławka, dlatego uznaliśmy, że najwyższy czas by uhonorować go godnym, trwałym pomnikiem” – mówił dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Walery Sławek urodził się na terenie obecnego obwodu winnickiego na Ukrainie. Był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, oficerem Wojska Polskiego, marszałkiem Sejmu i trzykrotnym premierem.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 9 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code