Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Warszawie odbył się VI zjazd członków Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

W Warszawie odbył się VI zjazd członków Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

26 listopada 2019 r. w Senacie RP odbył się VI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.

W celu omówienia możliwości współpracy transgranicznej między mediami oraz koordynację z polskimi instytucjami wspierającymi działalność mediów z różnych krajów do stolicy Polski przybyli dziennikarze z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Kazachstanu oraz Rosji.

Zebranych na spotkaniu powitał Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz dwaj wicemarszałkowie – Stanisław Karczewski i Michał Kamiński. Podkreślili znaczenie roli, jaką odgrywają media polskie i polonijne dla zachowania kultury i języka polskiego poza granicami Polski.

„Federacja Mediów Polskich nareszcie spotyka się w Senacie – instytucji, która wspiera Polaków za granicą. Łączy nas nie tylko wsparcie państwa polskiego, lecz także i wspólne wartości” – zaznaczył w słowie powitalnym prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski.

„Jesteście elitą elit. Dzięki wam wiemy,  że gdzieś na krańcach świata istnieją i działają Polacy” – dodał przedstawiciel Fundacji „Wolność i Demokracja” Rafał Dzięciołowski.

W ramach zjazdu odbyły się prezentacje działalności mediów polonijnych w Mołdawii oraz Kazachstanie, podsumowano kampanię #KtoTyJesteś oraz przedstawiono zakres nowych inicjatyw mediów polskich na Wschodzie. Panel o fakenewsach oraz dezinformacji poprowadziła Maria Przełomiec, temat języka polskiego i wyzwaniach, promocji i wyzwaniach wokół niego rozwijali Juliusz Szymczak-Gałkowski, Karolina Zioło, Bogusław Szymański oraz Małgorzata Kamińska z ORPEG.

Podczas części zamkniętej omówiono bieżące problemy mediów polskich na wschodzie, w tym – ograniczanie zakresu ich wsparcia do formy projektowej i co za tym idzie – możliwości aktywnej działalności dopiero od kwietnia-maja każdego nowego roku. W związku z tym doprecyzowano postulat sprzed ubiegłego roku w formie: „Działalność mediów polskich na Wschodzie to proces potrzebujący ciągłości, a nie zwykła działalność projektowa”.

W uzasadnieniu powyższego postulatu zaznaczono: „Według założeń działalności grantowej, która obecnie leży u podstaw wspierania przez państwo polskie mediów polskich na Wschodzie (gazet, portali, programów radiowych i TV) praca nad ich tworzeniem miałaby zaczynać się w maju (kiedy wpływają koszty) i kończyć w grudniu (rozliczanie). Przez to traktowanie mediów jako rocznych projektów, które mają początek i koniec powoduje problemy natury organizacyjnej i finansowej w pierwszym kwartale każdego roku dla każdej z redakcji i utratę ciągłości co się przekłada na jakość tych mediów. Uważamy, że należy wprowadzić możliwość wieloletniego trybu wsparcia działalności polskich i polonijnych mediów na Wschodzie.”

Podczas części wyborczej funkcje prezesa złożył przedstawiciel Białorusi Andrzej Pisalnik. Funkcje nowego szefa FMP na rok 2020 objął Jerzy Wójcicki, redaktor „Słowa Polskiego”, działającego na Ukrainie. W planach Federacji na następny rok jest m.in.: stworzenie systemu efektywnej komunikacji pionowej i poziomej, opracowanie misji oraz wizji FMP oraz długofalowe cele na perspektywę 2030 r., realizacji co najmniej 2 wspólnych inicjatyw o charakterze transgranicznym oraz zgromadzenie informacji o mediach członkowskich FMP na oddzielnej stronie internetowej a także inne pomysły.

W celu usprawnienia realizacji tych inicjatyw oprócz Zarządu FMP wybrano także Radę Programową, składającą się z czterech osób.

Redakcja, 26 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code