Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Uładówce powstała filia Szkoły im. Grocholskich

W Uładówce powstała filia Szkoły im. Grocholskich

W Uładówce (obw. winnicki), słynącej na początku XX w. w Warszawie i całej Polsce z dobrych likierów i perfum, powstała filia winnickiej Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Grocholskich.

9 kwietnia na zajęcia w szkole Grocholskich zawitała Tatiana Masłowa, polonistka z Uładówki, która w miejscowej szkole prowadzi zajęcia z polskiego dla 28 uczniów. Pani Tatiana podpisała z Jerzym Wójcickim, prezesem Stowarzyszenia „Kresowiacy”, przy którym działa Szkoła, porozumienie o współpracy. Na mocy tego porozumienia Stowarzyszenie udostępnia uczniom w Uładówce podręczniki oraz materiały dydaktyczne dla nauki polskiego a uładowscy uczniowie zobowiązują się brać aktywny udział we wszystkich inicjatywach winnickiego Stowarszyszenia „Kresowiacy” – olimpiadach, koncertach, sprzątaniach polskich nekropolii i in.

Pani Tatiana Masłowa w obecności winnickich uczniów Szkoły im. Grocholskich oraz polonistki Ireny Torbus otrzymała pierwszy zestaw podręczników do nauki polskiego, w tym – najnowszą książkę „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty!”, wydaną przez fundację „Wolność i Demokracja”.

Uładówka jest dobrze znana także dzięki Janowi Potockiemu, polskiemu powieściopisarzowi, archeologowi i historykowi, który zmarł w tej miejscowości w 1815 roku. Uczniowie filii Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Grocholskich, którzy w dużej mierze mają polskie pochodzenie, interesują się nie tylko nauką polskiego, ale także bogatą historią ich rodzinnej miejscowości i całego Podola. Dzięki współpracy z „Kresowiakami” oni będą mieli więcej możliwości dla wycieczek do historycznej ojczyzny w ramach projektów polonijnych oraz spotkań z ciekawymi gośćmi z Polski, którzy często trafiają do Winnicy.

Słowo Polskie, 09.04.16 r.