Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W TVP ukazał się film pt. „W cieniu Kremla. Jutro Ukraina”

W TVP ukazał się film pt. „W cieniu Kremla. Jutro Ukraina”

W dniu 12 stycznia w programie 1 TVP wyemitowany został film pt. „W cieniu Kremla. Jutro Ukraina” zrealizowany na podstawie tzw. „Raportu Gosiewskiej” i poświęcony zbrodniom wojennym z boku rosyjskich okupantów i marionetkowych rządów separatystów na wschodniej Ukrainie w 2014 roku.

Film przedstawia raport Posła na Sejm RP Małgorzaty Gosiewskiej, który jest zbiorem dowodów wspierania prorosyjskich separatystów destabilizujących sytuację we wschodniej Ukrainie, a także dokonujących tam zbrodni wojennych z borku Federacji Rosyjskiej.

Ten film dokumentalny to dziennikarskie śledztwo. Stał się on podstawą do wniesienia skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

Przed filmem w programie „Minęła dwudziesta” Pani Poseł mówiła również o aktualnej sytuacji na Donbasie, o osobach zaginionych i sytuacji jeńców ukraińskich, a także o dalszych losach raportu i toczącym się postępowaniu w Biurze Prokuratora MTS.

Link do filmu: https://vod.tvp.pl/video/przyjazn-w-cieniu-kremla-jutro-ukraina,przyjazn-w-cieniu-kremla-jutro-ukraina,42207972. Lecz ze względów licencyjnych materiał, na dzień dzisiejszy, jest niedostępny dla terenie Ukrainy.

W 2020 r. powstały też krótkie filmy nagrane przez polską dziennikarkę Monikę Andruszewską, ukazujące zbrodnicze działania wschodniego okupanta na narodzie ukraińskim, które ciągle mają miejsce.
Świadectwa z niewoli zostały nagrane samodzielnie przez jeńców i ich bliskich w ramach projektu Małych Grantów Ambasady RP w Kijowie.

Walentyna Jusupowa, na podstawie informacji Poseł Małgorzaty Gosiewskiej na FB, 20 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code