Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Truskawcu deputowanie do Rady Najwyższej i posłowie na Sejm RP rozmawiali o turystyce

W Truskawcu deputowanie do Rady Najwyższej i posłowie na Sejm RP rozmawiali o turystyce

W drugiej połowie maja w Truskawcu odbyło się spotkanie członków Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. rodziny, polityki młodzieżowej, sportu i turystyki z udziałem posłów Komisji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ds. kultury fizycznej, sportu i turystyki, w czasie którego strony omawiano atrakcyjność turystyczną oraz inwestycyjną obwodu lwowskiego.

O pracy parlamentarzystów dwóch państw w tym kierunku opowiedział kierownik departamentu turystyki i uzdrowisk Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Roman Terebeniec: „Rozmawialiśmy nt. rozwoju turystyki w obwodzie lwowskim, zarówno jak i w całej Ukrainie. Skupiliśmy się również na potrzebie tworzenia specjalnych funduszy lokalnych, które będą tworzone m.in. ze środkow z opłat turystycznych. Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że opłata ta powinna być skierowana wyłącznie na rozwój miasta czy regionu, a zatem na wsparcie turystyki i podniesienie atrakcyjności turystycznej”.

– To, że posiedzenie komisji odbywa się w obwodzie lwowskim, z jednej strony jest uznaniem tej roli, którą odgrywa nasz obwód w procesie rozwoju turystyki, kultury fizycznej i sportu Ukrainy, z drugiej zaś strony – jest to niezwykła szansa dla regionu, aby dokonać ważnych kroków do przodu. Jestem przekonany, że to wspólne posiedzenie stanie się impulsem dla promocji obwodu lwowskiego przez polskich kolegów. Ponieważ wszystkie rekreacje turystyczne i piękno natury, które w chwili obecnej posiada nasz region, a szczególnie nasze uzdrowiska, tak do końca nie są dobrze znane i potrzebują dodatkowej promocji. Dzisiaj nasz rynek rekreacyjny uważamy za część rynku Unii Europejskiej. Dzięki takim ambitnym działaniom uda nam się rozpowszechnić informację o obwodzie lwowskim wśród krajów UE – powiedział lwowski gubernator Oleg Siniutka.

Po wspólnym spotkaniu i omówieniu problemów turystyki w obwodzie polscy goście zapoznali się z projektami rozwoju turystyki w regionie karpackim i infrastrukturą takich znanych uzdrowisk jak Truskawiec, Schodnica, Sławsko i Wołosianka.

Igor Gałuszczak, Lwów, 29.05.16 r.