Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Szepetówce otwarto wystawę „Jerzy Giedroyć i jego sprawa”

W Szepetówce otwarto wystawę „Jerzy Giedroyć i jego sprawa”

17 marca w Szepetówce na Wołyniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Jerzy Giedroyć i jego sprawa”. Czwartkowa impreza i prezentacja wystawy zostały zorganizowane przez Szepetówski Związek Polaków oraz KG RP w Winnicy przy wsparciu pracowników muzeum im. Ostrowskiego.

Otwarcie wystawy poprzedziło wspólne wykonanie hymnów Polski i Ukrainy. Po słowie powitalnym, wygłoszonym przez prezes polskiej organizacji w Szepetówce Walentynę Pasiecznik, w wykonaniu miejscowego skrzypka Wadyma Święcickiego zabrzmiał „Polonez Ogińskiego”.

Prezentacji wystawy dokonał dyrektor muzeum, członek Szepetowskiego Związku Polaków Wiaczesław Śmiechowski.

Podczas prezentacji zabrzmiała poezja Marii Konopnickiej, Czesława Miłosza oraz pieśni w języku polskim, wykonane przez uczniów polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły, działającej przy polskiej organizacji w Szepetówce.

W imprezie wzięli udział Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, konsul Krzysztof Rosiński, przewodniczący Administracji Rejonowej Wiaczesław Petrow, deputowani do organów władz samorządowych, uczniowie miejscowych szkół, członkowie Szepetowskiego ZPU oraz mieszkańcy miasta.

Po części oficjalnej obecni na otwarciu mieli okazję poznać bliżej sylwetkę znanego działacza społecznego, wieloletniego redaktora „Kultury” Jerzego Giedroycia. Jego działalność na emigracji w czasach kiedy jego ojczyzna przebywała pod sowiecką okupacją, zaowocowała w stworzenie Instytutu Literackiego w Paryżu, wydanie 637 numerów czasopisma „Kultura” oraz 378 tomów książek, w tym – antologii ukraińskiej literatury z lat 1918-1933 pt. „Rozstrzelane odrodzenie”.

Wystawa „Jerzy Giedroyć i jego sprawa” w Szepetówce będzie dostępna do zwiedzania do końca marca.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Walentyny Pasiecznik, 22.03.16 r.